Ortopedi

Güçlü kemikler

Dengeli ve kalsiyum açısından zengin gıdalarla beslenmek kemikleri güçlendirmek için gereklidir. Günlük beslenmeye eklenebilecek kalsiyum zengini çeşitli yiyecek ve içecekler sadece kemiklere değil, genel sağlığa da oldukça faydalıdır. Çocuklar ve ergenler üzerinde yapılan çalışmalar, kalsiyum desteği, kalsiyum zengini süt ürünleri ve süt tüketiminin kemiklerin mineral alımını güçlendirdiğini göstermektedir. Bununla beraber D vitamini, C vitamini, Mağnezyum, Çinko, K vitamini, Potasyum kemik metabolizmasında önemli diğer etkenlerdir. Tabi ki kemiğin mineral kısmı kadar kollojen denilenprotein kısmınında desteği önemlidir.

Prof. Dr.Alihan Derincek
Prof. Dr.Alihan Derincek

Süt ve süt ürünlerini sevmeyenler, soya fasulyesi, kuru fasulye, bezelye, taze fasulye, badem, kalsiyum katkılı portakal suyu, kahvaltılık gevrekler ve soyalı içecekler ile kalsiyum ihtiyaçlarını karşılayabilirler

D vitamini; güneşin ultraviyole ışınlarına maruz kalınması sonrasında oluşur. D vitamini, aynı zaman kalsiyum emilimini sağlayarak kemik sağlığında önemli bir rol oynar. D vitamini somon, ton, sardalya gibi yağlı balıklarda, karaciğer ve yumurtanın sarısında bulunur.

Magnezyum; kemik dokusunun yenilenmesi ve mineral yoğunluğunun artışında önemli rol oynar. Ispanak, lahana, marul gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler, fındık, öğütülmemiş tahıl ve balık magnezyum açısından zengin besinlerdir.

Çinkokemik dokusunun yenilenmesi ve mineral yoğunluğunun artışı için gereklidir. Çinko, kırmızı et ve et ürünleri, kümes hayvanları ve tam tahıllarda bulunur.

Potasyum; yeşil yapraklı sebzeler ve portakal, muz gibi meyvelerde bulunmaktadır.

K vitamini; kemiklerin doğru şekilde minarelleşmesi için gerekli olan osteokalsin’in üretilmesi için gereklidir. Osteokalsin, kollajen’den sonra kemikte en çok görünen ikinci proteindir. Düşük K vitamini seviyesinin düşük kemik yoğunluğuna ve yaşlılarda kırılma riskinin artışına sebep olduğu düşünülmektedir. K vitamini, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, ıspanak gibi yeşik yapraklı sebzelerde, soyalı ürünler, çilek ve ciğerde bulunmaktadır.

C vitamini; portakal, greyfurt, limon, kavun, çilek, biber, brokoli, kuşkonmaz, karnabahar, domates ve patateste bulunmaktadır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir