Kanser & Onkoloji

Güneş yanığı kanser riskini yüzde 80 arttırıyor

Güneş yanıkları ile ilgili yapılan son araştırmalar güzellik için neleri riske attığımızı bir kez daha gösterdi. ABD’deki Brown Üniversitesi doktorları tarafından yapılan bir araştırma 15-20 yaş arasında 5 kere su toplamalı güneş yanığı geçirenlerde, en kötü cilt kanseri türü olan melanom riskinin yüzde 80 arttığını ortaya koydu. Anadolu Sağlık Merkezi Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Turhal konuyla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

Sonbahar aylarına girdiğimiz bu günlerde pek çok insan tatil sezonunu tam olarak bitirmiş değil. Özellikle deniz tatiline giden hemen herkes sahillerde uzun saatler güneşlenerek bronzlaşmaya çabalıyor. Fakat güneşin cilde etkileri ile ilgili yapılan son araştırmalar uzun saatler güneşte kalmanın zararlarını bir kez daha hatırlattı.

ABD Rhode Island Eyaleti Providence kentindeki Brown Üniversitesi’nde görev yapan Dr. Wu ve ekibinin yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre güneşte 15-20 yaş arası 5 kere su toplamalı yananlarda melanom riskinin yüzde 80, diğer cilt kanserlerinin ise yüzde 68 arttığı rapor edildi. Amerikan Kanser Araştırma Birliği (AACR) Dergisi’nde yayınlanan araştırma ise 1989-2009 yılları arasında ve 25-42 yaş arası 108 bin 916 Amerikalı kadın ile yapıldı. 15-20 yaşları arasında 5 kereden fazla su toplayacak kadar güneşte yanan kadınlarda (katılımcıların %10’u) melanom riskinin yüzde 80 arttığı gözlenirken aynı çalışmada ailevi melanom öyküsü, kızıl saç ve bacaklardaki lekeler ise diğer önemli risk faktörleri olarak belirlendi.

Tedavisi en zor cilt kanseri türü melanom

Melanom; cildin yalnızca güneş gören değil ağız ve burun içi dahil her yerinde oluşabilen bir cilt kanseridir. Görülme sıklığı günümüzde giderek artış gösteren melanom, ayrıca sık görülen cilt kanserleri arasında tedavisi en zor tür. Melanomun öncelikli tedavisi ise cerrahi. Sıçrama (metastaz) yapmış ise sistemik ilaç tedavileri uygun olur. Kemoterapi tedavilerine genel olarak dirençli olan bu kanserde yakın zamanda keşfedilen hedefe yönelik tedaviler başarı oranlarında kayda değer artışlar sağlamıştır.

Cilt kanserinden korunmak için güneşe dikkat

Cilt kanserinden korunmak için korunmasız güneş maruziyetinden sakınmak, cildi esmerleştirme cihazlarını kullanmamak, şüpheli lekeleri yani büyüklüğü 6 mm’yi aşan, rengi koyulaşan, içinde 3 ve fazla renk değişikliği olan, sınırları belirsiz, büyüyen, kaşınan/kanayan lekeleri cilt doktorlarına danışmak uygun yaklaşımlardır.

Açık ve kızıl tenli olanlar risk altında

Brown Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçlarına göre cildin su toplayacak kadar yanması kanser riskini ciddi oranda artırıyor. Açık ve kızıl tenli olanlarda su toplamalı yanma daha sık olmakla birlikte bu, güneşten koruyucu önlemler almadan güneş maruziyeti olan herkesin başına gelebilir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir