Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Günümüzde Yaşanan Sağlık Sorunlarının Çözümü Kolajen Peptitler’de

Uzun yıllardır cilt ve eklemlerle anılan kolajen peptitlerin, günümüzde farklılaşan yaşam koşulları sebebiyle sahip olduğumuz stres, anksiyete, uyku bozuklukları, kalp damar hastalıkları, unutkanlık ve odaklanma sorunları gibi birçok farklı sağlık probleminin anahtarı olduğu ortaya çıktı. Özellikle son beş yılda kolajen peptitler hakkında yapılan 16 bin 500’den fazla çalışma, çözümün kolajen peptitlerde olduğuna işaret ediyor.

Vücudumuzdaki En Bol Bulunan Protein; Kolajen Peptitler

Vücudumuzda, hemen her dokuda bulunan protein olan kolajen peptitler, yaş aldıkça azalır. Dolayısıyla vücudun kolajen peptit ihtiyacını dışarıdan tamamlama ihtiyacı ortaya çıkar. Bunun için genellikle ilk olarak akıllara balık veya kelle paça gelir ama bu besinler yeterli olmaz. Kolajenler büyük molekül ağırlıklarında olduklarından vücuttan emilimleri kolay değildir. Bu sebepten uzmanlar, kolajenlerin parçalanmış halleri olan peptit formlarında alınmasını önerirler.

Besinlerden alınan kolajen peptitlerle ilgili olarak İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Demirhan Dıraçoğlu; “Kelle paça vb. yiyeceklerde kolajen bulunur ancak mide asidi, bu kolajeni parçalar. Bilimsel çalışmalarla vücudun ihtiyacı olan kolajenin, Morina ve Gelincik balıklarının derilerinden elde edilebildiğini gösterdi. Morina balığı içerdiği prolin, histidin, glisin ve hidroksiprolin aminoasit zincirleri ile özellikle eklem ve kemikler için eşsiz bir fayda sunar. Bu aminoasitler sayesinde kıkırdak onarımı için çok etkili olduğu bilinen kolajen peptitler, aynı zamanda ağrı ve iltihaplanmayı azaltmada da önemli rol oynar” dedi.  

Avrupa’nın Tercihi Morina ve Gelincik Balıklarından Elde Edilen Kolajen Peptitler

Yapılan çalışmalarla Morina balığından elde edilen kolajen peptitlerin eklem ve kemik rahatsızlıklarında ağrı ve iltihabı azaltıp kıkırdak dokusunu yenilediği, iltihap azaltıcı özellikleri sayesinde akne ve selülit tedavilerine destek olduğu, nemlendirme ve kırışıklık önleyici özellikleriyle yaraların kapanmasını hızlandırıp iz oluşumunu engellediği bulgularına ulaşıldı.

Gelincik balığından elde edilen kolajen peptitlerin, vücudun stres yanıtını düzenleyerek sakinleştirici görevi gördüğü, Bu sayede fibromiyalji ve migren gibi stres kaynaklı hastalıklar için etkili ve hızlı bir tedavi alternatifi oluşturduğu ortaya çıktı.

Bunların yanı sıra kolajen peptitler, hafıza ve odaklanma sorunları, Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların önlenmesinde ve ilerlemesini yavaşlatma, kalp ve damar sağlığı adına tansiyonun dengelenmesi ile damarlardaki yağ dengelerini düzenleyerek kolesterol seviyelerinin düşmesi gibi faydalar sağlar.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir