Nöroloji-Beyin, Sinir Sağlığı

Hacamat nedir? Faydaları nelerdir?

Hacamat tedavisinin tarihçesine bir göz attığımızda 5000 bin yıllık bir tarihi geçmişini görebiliyoruz. Babil, Mezopotamya, Yunan tıbbında da hızlı tedavi edici yönü hep önemsenmiş Peygamber Efendimizin kendine uygulatması ve ümmetine tavsiye etmesi ile birlikte İslam tıbbında hep geçerli bir tedavi olarak yerini korumuştur. Hastalıklar gelmeden korunmak amacı ile yapılabildiği gibi birçok hastalıkta tedavi amacı ile de yaygın olarak uygulanagelmiştir. Son yıllarda daha sık uygulanır olan hacamat tedavisinin dünü bugünü ve yarını ile ilgili öngörülerimi modern tıp penceresinden sizlere aktarmaya çalışacağım.

Doç. Dr. Ali AKBEN
Doç. Dr. Ali AKBEN

İnsan yapısının en küçük parçası olan hücreden başlamak istiyorum. Milyarlarca hücrenin yaratanımızın üstün tasarımı ile birlikteliğinden müteşekkiliz. Hücre dediğimiz şey ise elektron mikroskopla görülebilen devasa bir fabrika. Bir fabrikada gerekli her şey bu hücrede yerli yerinde ve mükemmel olarak dizayn edilmiş. Hücrelerimizin farklılaşmasından müteşekkil organlarımız ise birbiri ile tam bir uyum içerisinde. Doku ve organlarımız arasında mütemadiyen hareket eden can enerjisinin sağlıklı işleyişi ile de yaşamaya devam ediyoruz. Bu enerji hattında meydana gelen olumsuzluklar günümüz insanının birçok hastalığının sebebi. Can enerjisi diyebileceğimiz ve tüm doku organ ve hücrelerimizde eşit olarak bulunması gereken bu enerjideki kilitlenmeler hastalıklarında esas sebebi olabilmekte. Bu enerji kanalları hacamatta kullandığımız bölgelerin temizlenmesi ile kolayca açılabilmekte ve tedaviden hemen sonra birçok hastada anlık iyileşmelere de sebep olabilmekte.

Hacamat ve akupunktur noktaları birçok yönü ile benzer ve vücutta aynı yerde birbirleri ile iç içe. Akupunktur ilminden biliyoruz ki bu noktalar doku ve organlarımız için tedavi iksiri üreten noktalar. Buralara yapılan uyarı iğneleme veya kupa ile kan alma gibi yöntemler ile kısa sürede sağlığımıza olumlu katkılarını görebiliyoruz.

Hacamatta amaç hücreler arası kılcal damarlardaki akışkanlığı artırmak ve buralarda biriken zararlı toksinleri metabolik atıkları negatif basınçla çekerek enerji kanalları kolayca açılabilmektir. Cilt yüzeyinde bisturi ile oluşturulan ince çizikler ile yapılan uyarının sonucunda da sağlığımız için elzem birçok doğal sağlık iksiri bizi sağlığımıza kavuşturmaktadır. Aşağıda maddeler halinde sıralayacağım olumlu etkiler yanında başka birçok faydasından da bahsetmek mümkün.

· Ağrı kesici etkisi ilk akla gelendir. Tedaviye başlanması ile aynı anda görülen bu etkinin mekanizması şöyle.

o Ağrı algılama eşiğinin yükselmesi sağlanıyor.

o Hücrelerin ve dokuların kanlanması artırılıyor.

o Sinirsel uyarı yolu ile beyinden ve sinir sisteminin diğer hücrelerinden salgılanan doğal ağrı kesicileri salgılatıyor.

o Ağrı algılamasını bir anlamda ağrıya karşı aşılama ile azaltabiliyor.

· Sakinleştirici ve gevşetici etki: Bu etkinin oluşmasında da sinir sisteminin salgıladığı çeşitli maddeler var. Endorfinler mutluluk hormonları seratoninler dopamin ile olumlu etkilerini gösteriyor.

· Homeostatik etki: Kısaca dengeleme etkisi diyebiliriz. Bir ahenk içinde düzenli çalışan otonom sinir sistemi üzerinden bu etkinin olduğunu biliyoruz. Otonom sinir sistemi insanda tüm iç organların dengesinden sorumlu olduğu gibi diş tehditlere karşı aynı zamanda bir kalkan görevi de vardır. Tehlike anında kalp atımlarının hızlanması tüylerin diken diken olması ağız kuruluğu ve kaslarda hissedilen enerji bu sistemden beslenir. Kan ve dokulardaki elektrolit dengesini sağlaması ve hücresel faaliyetlerde ki kalitenin artırılması bu etkiyi perçinler.

· Bağışıklık sistemi üzerinde görülen etkiler: Akupunktur ve hacamatın bu sistemi kuvvetlendirdiği konusunda bir kuşku yok. Hastalıklara karşı koruma sağlayan beyaz kan hücrelerini antikorları ve immunglobulinleri artırarak bu etkinin oluşması sağlanıyor. Bu sayede özellikle çeşitli enfeksiyonlara karşı doğal bir bağışıklık sağlanmış oluyor. Kan yapıcı sistemi faaliyete geçirerek kansızlık dahil bir çok hastalıkta başarı ile kullanmak mümkün.

· Psikolojik etki: Plasebo ilaç olarak adlandırılan kişinin kendini iyileştirme gücü tüm hastalıkların tedavisinde her geçen gün yeni mucizelere sebep olabilmekte. Psikolojik etki bu gün tıbbın her dalında ve alanında giderek daha fazla önemseniyor. Daha fazla bundan istifade edilmeye çalışılıyor. Hasta ile iletişimde çok önemli olan bu etkiden daha çok istifade edebiliriz. Sanki telkinler ve ikna yöntemleri hayali iyileşmeler sağlıyormuş gibi bir yanlış algılama var. Bu yanlış daha fazla devam etmemeli. Bir hekim hangi yolu kullanırsa kullansın. Zaralı olmadıktan sonra çorbaya tuz misali de olsa yararı olan her nesne her yöntem ve her madde kullanılabilir. Bu ilaç olabildiği gibi bazen bir sevecen umut dolu bakış olabilir. Bazen bir sırt sıvazlama bazen ise basit bir tavsiye telkin olabilir.

· Motor güç ve dinamizm üzerine etkiler: Akupunktur ve hacamatla sağlanan enerji dengesi ve sağlıklı enerji akımı sayesinde zindelik ve dinçlikte bariz bir artış daha başlangıçta göze çarpıyor. Kaslarda ve eklemlerde meydana getirdiği olumlu katkılar hem kasların motor gücünü artırıyor. Hem de Kaslarda erime ve zayıflık gibi durumlar engelleniyor. Hem de eklemlerde doğal ağrı kesicilerin ve iltihap giderici maddelerin etkisi ile gençleşme ve direnç artışı gözleniyor. Felç hastalarında aradan aylar geçmesine rağmen tedavi sonuçları olumlu ve yüz güldürücü olabiliyor. Kırık burkulma yaralanma ve zedelenmelerde tamir süresi bu etkiler nedeni ile kısalıyor.

İnsan vücudunda meridyenler olarak bilinen enerji akımı kanalları vardır. Bu kanallar üzerindeki noktaları seçerek uyarıları beyne ulaştırabiliyoruz. Artı ve eksi uyarıları alıp değerlendiren beyin gerekli yerlere cevap vermede gecikmiyor. Tedavi aslında o anda başlıyor. Can enerjisi dengeli ve düzenli ise sorun yok. Bu enerji yetersiz olabilir. Durgun Durağan tembel, dengesiz olabilir. Hacamat her dört durumda da ciddi faydalarını gördüğümüz ve yan etkisi olmaması nedeni ile de uygulanmasına sık karar verdiğimiz bir tedavi protokolü.

Sağlık bakanlığımızın hacamat tedavisini belli bir disiplin ile sadece hekimler tarafından uygulanabilmesi hususunda yaptığı yoğun çalışmalar sonucu ülkemizde son yıllarda bu tedaviyi bilimsel metotlarla steril şartlarda uygulayan merkezlerimiz her geçen gün artmaktadır. Merdiven altı tabir edilen ehil olmayan ellerde steril olmayan ortamlarda yapılan hacamatlar bazen hastalarımıza sağlık kazandırma şöyle dursun istenmeyen durumlarla hastalarımıza zarar verebilmektedir. Kötü örneklerle sık karşılaşan bir hekim olarak bize emanet olarak verilen cana saygılı olalım. Sağlık kazanalım derken sağlığımızdan olmayalım diyorum. Sağlık ve mutluluk dileklerimle.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir