Plastik ve Estetik Cerrahi

Hormonal Problemler Bölgesel Yağlanmalara sebep oluyor !

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ayşen Bilge Sezgin konu hakkında bilgiler verdi.

Bölgesel yağlanma hem erkekler hem de kadınlar için bir sorun ama kadınlarda hormon değişimleri gebelik vs gibi nedenler ile daha sıklıkla görülüyor.

Bölgesel yağlanma erkeklerde en sıklıkla yanlarda bel karın ve meme bölgesinde görünüyor. Kadınlarda ise basen karın bel bölgesi bacak içinde , ilerleyen yaşlarda sırtta ensede boyunda görülüyor. Genetik faktör bölgesel yağ birikiminde önemli. Yağlanma biçimi orantısızlık genetik oksa da yaşla birlikte artma eğiliminde özellikle beslenme biçimi de yağlanma bozukluğu yapıyor ve oluşan yağlanma bozukluğunu da artırıyor. Özellikle fast good beslenme , geç yemek yeme, glisemik endekssen yüksek besinlerle beslenme , hareketsiz yaşam biçimi yağlanma bozukluğu ve bölgesel yağlanma problemine sebep olur. Ergenlik döneminde hızlı kilo alımı çocukluk yıllarında oluşan obezite de yağlanma bozukluğun a sebep olur. Uzun süre spor yapan kişilerin sporu birden bırakması da bölgesel yağlanmaya sebep olur
Bölgesel yağlanma beslenme şekliyle yakından bağlantılı. Yağ dağılımı ve yağ hücre sayısı genetik yağımızdan şekillenir .
Özellikle yağ hücre sayısı doğumda belirlenmiştir ve aslında sayısal olarak sabittir. Ama büyür ve küçülürler . Sadece Liposuction yaptığımızda sayısal olarak azaltmak mümkündür. Hormonal etkenler beslenme vs gibi etkiler ile büyüme ve küçülme olur.

 Bölgesel yağlanma için Liposuction yapıyoruz. Yağlanma bozukluğu kalıcı bölgesel yağlanma diyete ve spora dirençlidir. Bu şekilde verilemeyen yağlar için Liposuction öneriyoruz. 

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir