Sağlık Haber

İnme Sonrası yeni bir hayata “Merhaba” dediler

İnme, beyin damar tıkanıklığı veya beyin kanamasına bağlı oluşabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl dünyada 15 milyon kişi inme geçiriyor. Türkiye’de her sene 250 bin yeni inme vakası görülürken, inme sonrası felçle yaşayan 2 milyon kişi olduğu tahmin ediliyor. İnme yetişkin engelliliği nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. İnme gerçekleştiği anda acil müdahale edilmesi hayat kurtarıyor. İnmenin erken tedavisi hastaların yaşama şansını artırırken, aynı zamanda inmeye bağlı oluşabilecek engellerin ve fonksiyon bozukluklarının önüne geçilmesini sağlayabiliyor.

Memorial Şişli Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi Başkanı Prof. Dr. Engin Çakar ve uzman ekibi “Mucize Organ Beyin” sempozyumunda hastaları ile bir araya geldi.

İnmede acil müdahalenin önemi, inme belirtilerin tanınması ve inme sonrası erken dönemde başlanan fizik tedavi programlarının hastanın normal hayatına dönmesindeki başarısına dikkat çekilen toplantıda, beyin hasarı ve beyin tümörü sonrası nöro-rehabilitasyon programlarının önemi hakkında değerli bilgiler paylaşıldı. İnme ve beyin hasarı nedeniyle sakatlık ve ölüm riski ile karşı karşıya kalan ancak doğru tedavi planlaması sayesinde yeniden hayata dönen hastalar bu süreçteki ilham verici deneyimlerini paylaştı. 

Toplumun bilinçlendirilmesi gerekiyor

Toplumun inme belirtileri ve tedavisi konusunda bilinçlendirilmesinin önem taşıdığını belirten Prof. Dr. Engin Çakar, “ İnme, beyin kanaması veya beyin damar tıkanıklığı nedeniyle beyne giden kan akışının engellenmesidir. İnmenin hızlıca fark edilmesi, hastanın sağlık kuruluşuna erkenden ulaştırılması ve yapılacak ilk yardım; hayatta kalma şansını artırıyor ve inme sırasında gelişebilecek fonksiyonel bozuklukları azaltıyor. İnmede erken müdahale ve ilk yardım, daha fazla beyin dokusunun hasar görmesini engelliyor”  şeklinde konuştu.

Yatağa bağımlılıktan kurtulmak mümkün

Felçli hastaların erken dönemde müdahale ile yatağa bağımlılıktan kurtulabileceğini söyleyen Prof. Dr. Çakar sözlerine şöyle devam etti: “Erken dönemde başlayan fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları ile inme hastalarının pek çoğu yeniden sağlıklı bir yaşama kavuşuyor. Fizyoterapist ve ergoterapist eşliğinde yapılan çeşitli fizik tedavi egzersizleri, uygulanan nöro-rehabilitasyon teknikleri ve robotik rehabilitasyon ile hastanın beyninde iyileşme potansiyelini uyarıyor. Bu hastaların önemli bir bölümü yatağa bağımlılıktan kurtulup, kısmi veya tam bağımsızlığa kavuşabiliyor. Hastaların işlerine geri dönmeleri, günlük hayata yeniden katılmaları sağlanabiliyor. Beynin yeniden eğitilmesi, felçten sonra tekrar yürümenin en önemli anahtarı” 

Doğru tedavi ve yüksek motivasyonla ayağa kalktılar

2 kez inme geçiren, uzun süre yatağa bağımlı olan Armağan Erdoğan hayata yeniden tutunma mücadelesi ile ilgili olarak ” 3 yıl önce 2 kere beyin kanaması geçirerek sonrasında felç oldum. Uzun süre yoğun bakımda kaldım ve yatağa bağımlı hale geldim. Fizik tedavi süreci emek ve sabır isteyen bir dönem. Bu zaman boyunca eşim, oğlum ve ailem bana her zaman destek oldu. Tedavim boyunca Prof. Dr. Engin Çakar ve ekibi ile çok güzel bir iletişim kurdum, hepsi ailem gibi oldu. Hepsine çok teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

46 yaşındaki 3 çocuk babası Yıldıray Bal da,” Geçen sene iş yerinde yüksek tansiyona bağlı olarak geçirdiğim inme sonrası yatağa bağımlı hale geldim. Prof. Dr. Engin Çakar ve ekibi sayesinde 3 ayda yürüyerek taburcu oldum. Tedavim boyunca bana sürekli motivasyon kaynağı olan Engin hoca, fizik tedavi ekibi ve aileme çok teşekkür ediyorum. ”dedi. 

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir