Psikiyatri – Ruh Sağlığı

İyi Hissetmenin Yolları

Uzm. Kl. Psk. Fundem Ece Kaykaç
Uzm. Kl. Psk. Fundem Ece Kaykaç

Herkes gibi; sizlerde yaşam içerisinde iyi hissetmeyi istiyorsunuzdur.Hatta; bir sihirli değnek olsa da keşke her şey yoluna girse iyi hissetsek diye de düşünüyor olabilirsiniz. Ancak iyi hissetmek tamamen sizin elinizde olan bir durum. Yaşamınız için ne kadar çabalar ve emek verirseniz, sizi o kadar ileri taşıyacaktır. Hadi gelin, birlikte neler sizin iyi hissetmenizde etkili olabilir onu inceleyelim.İlk olarak güne güzel bir kahvaltıyla başlamınızı öneririm.Sevdiklerinizle paylaşacağınız güzel bir kahvaltı yaşamdan keyif almanıza vesile olabilir. Kendinizde değişiklikler yapmak da iyi hissettirecektir. Buna giyiminiz ve saçınızla başlayabilirsiniz. Farklılıklar yeni rutinden çıkmak heycan verici olacaktır. Gülimsemeyi unutmayın. Çünkü gülümsediğimiz zaman endorfin salgılıyoruz ve mutsuzken dahi gülümseme işlevini gerçekleştirdiğimizde dahi geçerli. Bunlara ek olarak bir şeyler yazmak.çizmek,boyamak iyi hissettirecektir. Çünkü; bir şeyler üretmek duygu ve düşünceleri farklı yollarla yansıtmak da bir boşalımdır ve iyi gelecektir.

Bir şeyler yaparken an’a odaklanmayı unutmayın. Keyif alınan şeylerin farkında olursanız,iyi hissetme şansınız da artacaktır. Çocuk olmayı, arada şımarmayı unutmamak gerek. Aynı zamanda mutlu anları da hatırlamak iyi hissettirecektir; geçmişte şunu da yaşadım diyebilrsiniz. Buna eski albümleri karıştırmak destek olabilir. Duygularınızı ifade etmekten çekinmeyin. Ağlama ihtiyacınız varsa ağlayın. Bu güçsüzlük değil; bir boşalımdır.

Affedin; insanlarla ve durumlarla ilgili çözülmemiş meseleler sizde yük olmaktan başka bir şeye yaramayacaktır. Sahip olduklarınızı düşünün; olmayanlara yakınmak yerine olan şeylere odaklanmak iyi gelecektir.

İylik yapın; farklı hayatlara temas edin. Sizin için ufak gözüken bir katkı, bir başkasının yaşamını değiştirebilir ve bu size iyi hissettirecektir. İş ve özel hayatı ayırın; olanları ne kadar karıştırmaz ve ayrı tutarsanız o kadar fayda göreceksinizdir.

Arkadaşlarınıza zaman ayırın; kıymet verdiğiniz insanlarla düzenli olarak bir araya gelmek sizi anlayan kişilerle olmak size iyi hissettirecektir.

Çocuk ve yaşlılarla vakit geçirin; bu temas size farklı dönemlerde olan kişilerin zengin bir katkı sağlamasına neden olur.

Evinizde-işyerinizde olan dağınıklıkları toparlayın; etrafınız ve yaşam alanınız ne kadar toplu olursa zihninizi toparlamanız ve kendinizi iyi hissetmeniz de o ölçüde artacaktır.

Esnek olmayı deneyin; yaşamda her şey sizin kontrolünüz altında olamaz, akışına bırakıp durumlar karşısında o an nasıl hissediyorsanız o şekilde davranın. Çünkü hayatta her şeyi öngörmek diye bir şey mümkün olmadığı gibi; bunu sağlamaya çalışmak da kişide mutsuzluğa yol açar.

Kendinize yemek yapın; illaki sevdiğiniz birisi olduğunda değil yalnızken de kendinize güzel sofralar kurabilirsiniz.

Sevdiklerinizi arayın; hem de hemen şimdi! Makaleyi okumaya bir ara verin ve aklınızdan geçen; değer verdiğiniz insanları arayın. Bağlantıda olmanın ne kadar iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

Uykunuuza önem veirn; günde 7-8 saat aralığında uyumak kişinin hem iyi hissetmesini sağlar, hem de işlevselliğini arttırır. Sarılın; insanlara sarılmayı ihmal etmeyin, hem sizi hem de karşıdaki güvende ve iyi hissedecektir.

Başarılı olduğunuz alanları düşünün; olumsuzluğa odaklanmaya fazla eğilimli bir toplumuz; ancak başarıları hatırlamak iyi gelecektir.

Uzun zamadır görmediğiniz birini arayın; eskileri konuşmak, sizi tanıyan biriyle sohpet etmek iyi hissettirecektir.

Sokak hayvanlarını doyurun; sizin dışınızda canlıların olduğunu ve onların da bir yaşam sürdüğünü görmek ve bu yaşamlarına temas etmek iyi hissettirecektir.

Sağlıklı yaşayın; yediklerinizin sağlıklı olmasına özen gösterin ve spor yapmayı da ihmal etmeyin. Hayallerinizi yazın; bu somutlaşmalarını sağlayacaktır. Bu sayede hayal olmaktan çıkıp, hedef haline gelebilirler.

Özür dilemekten çekinmeyin; hata yapabilrsiniz bu çok doğal ve yapılan hatalar karşısında özür dilemek zayıflık değil farkındalıktır.

Yaratıcı yanınızı çalıştırın; bir şeyler üretmek,bunu arttırmak size fayda sağladığı gibi iyi de hissettirecektir. Aynaya bakın ve kenidinize iltifat edin; olumsuz düşünceler yerine olumluları yerleştirmek adına kenidinize iltifat edin, sevdiğiniz yönlerinizi dile getirin.

Meditasyon yapın; kendi iç dünyanıza ve bedeninize odaklanmak size iyi gelecektir.

Bozuk para biriktirin; yapmış olduğunuz birikimle sevdiğiniz şeyler yapın; gezin,kursa kaydolun,istediğiniz bir restoranda yemek yiyin, kendinize hediye alın.

Pozitif olun; bakış açınızı olumluya evriltmek size iyi gelecektir. Olayların olumsuz yönüne değil, olumlu taraflarına odaklanın.

Ertelemeyin; aklınıza düşenleri o anda gerçekleştirmeye çalışın. Çünkü erteledikçe onun yükünü taşırsınız.

Aşık olmaktan korkmayın; hissettiklerinizi dile getirmemek size hiçbir şey kazandırmaz. Bırakın hislerinizi yaşayın; kenidinizi serbest bırakmayı ihmal etmeyin. Mola vermeyi de unutmamak gerekir. Çünkü verilen molalar yeni ve ferah düşünceler için bir basamak olacaktır.

Büyüklerin öğütlerini dinleyin; hayatı kolaylaştırmanın yollarını öğrenin. Onların katkıları ve deneyimleri, yaşamınızı kolaylaştırıp, iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Yeni hobiler edinin; farklı şeyler katmak kendinize; yeni öğretiler olduğu için zihninizi ve merakınızı açık tutarken iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Makalenin hepsini okudunuz ise; artık harekete geçme zamanı. İyi hissetmeye hazırsanız; silkelenip kendiniz için adım atma vakti gelmiş demektir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu