Sağlık Haber

İzmirli Diyetisyenler, Değişime Kendi Hastanelerinden Başladı

İzmir’de özel bir hastanede çalışanların sağlıklı yaşaması için başlatılan ‘Harekete Geç’ projesi meyvelerini vermeye başladı. 3 ayda 18 kilo veren hastane güvenlik görevlilerinden Nurullah Kazgöl, “Çok iyi hissediyorum” dedi.

Fonksiyonel Tıp Diyetisyenleri yönetiminde başlatılan çalışmada 1223 çalışanın tek tek vücut analizleri yapılarak kas, yağ, metabolizma yaşı, ödem gibi değerleri incelendi. Beden kitle indeksi optimal değerlerin üzerinde olan 168 sağlık çalışanı 3 ay boyunca yakından takip edildi. Uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan sağlıklı yaşam programlarını uygulayan çalışanlar, beslenme, uyku ve hareket düzenini değiştirdi. Bu sayede çalışanlar, 3 ayda toplam 314 kilo verdi.

HEDEF: 950 KİLO
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Fonksiyonel Tıp Diyetisyeni İrem Tuğçe Korkut, “Önce hastanemizdeki yemekleri sağlıklı içeriklerle değiştirdik. Çorbalarda karabuğday unu kullanmaya başladık. Şeker yerine tamamen bitkisel içerikli steviayı tercih ettik. Sebze yemekleri ile salata ve meyveyi her öğüne ekledik” ifadelerine yer verdi.

Proje yöneticilerinden Fonksiyonel Tıp Diyetisyeni Sedef Tamcı ise, şu ifadelere yer verdi: “Harekete Geç projesi ile tüm çalışanlarımızı sağlıklı yaşama davet ettik. Önce vücut analizlerini yaptık ve çıkan sonuçlara göre optimal değerlerin dışında kalan çalışanlarımıza özel bir program hazırladık. Kişiye özel bu program sayesinde çalışanlarımız, daha çok hareket ederek daha sağlıklı beslendi. Onlara motivasyon videoları gönderdik. Aylık kontrollerle projemize devam ediyoruz. Özellikle pandemi döneminde alınan fazla kilolar verilmiş oldu. Hedefimiz yılın sonunda 950 kiloya ulaşmak.”

3 AYDA 18 KİLO
Sağlıklı beslenme ile 3 ayda 18 kilo veren Güvenlik Görevlisi Nurullah Kazgöl, uygulanan program sayesinde yaşam kalitesinin yükseldiğini söyledi. Kilo vermede doğru beslenme ve haraketli yaşamın önemine dikkat çeken Kazgöl, “Hastanemizin bizim sağlığımızı düşünmesi beni çok mutlu etti. Yıllardır uğraştığım halde bir türlü kilo veremiyordum. Çok çabuk yoruluyor, sabahları zor uyanıyordum. Bu süreçte merdiven kullandım, yürüyüş yaptım, diyetisyenlerin uyguladığı programa göre beslendim. Verdiğim kilolardan sonra kendimi sadece fiziksel olarak değil psikolojik olarak da çok iyi hissediyorum” diye konuştu.

MOTİVASYONUN ÖNEMİ
3 ayda 11 kilo veren Yardımcı Personel Semanur Tokgöz de, “Kendimi eskisine göre çok daha enerjik hissediyorum. Kronik olarak yaşadığım yorgunluk ve sürekli uyku halim artık yok. Bu süreçte motivasyonu yüksek tutmak çok önemli. Diyetisyenlerimiz sadece beslenme konusunda değil moral olarak da bizlere çok destek oldu. Sağlıklı yaşama destek amaçlı bu projeyi hayata geçirdikleri için hastane yönetimine çok teşekkür ediyorum ve herkesi harekete geçmeye davet ediyorum” dedi.

(BSHA-Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir