Psikiyatri – Ruh Sağlığı

Kadına Şiddet ve Psikolojik Sonuçları

Kadına şiddet gündeme geldiği zaman, kadının yediği dayak düşünülüyor. Oysa şiddet sadece fiziksel olarak değil, sözel ve duygusal şiddet olarak da ciddi birer problem şeklinde karşımıza çıkıyor. Yüksek ses perdesinden devamlı bağırmak,  hakeret içeren sözler söylemek, kendini kötü hissettiren laf ve cümleleri kullanmak sözel şiddet olarak tanımlanıyor. Sözel şiddet;  kadınların, özgüvenlerini yok etmeyi amaçlayan çok etkin bir saldırı yöntemi olarak kullanılıyor. Ancak ne yazık ki, kadınlarımızın çoğu sözel ve duygusal şiddete maruz kaldıklarıyla yüzleşmek  bile istemiyorlar ve bunu hayatlarında normalleştirmeye görmemeye çalışıyorlar.

Her evlilikte ve ilişkide tartışmalar hatta sert kavgalar belirli zaman dilimlerinde yaşanır fakat her tartışmanın bir haddi, sınırı ve ölçüsü olmalıdır. Bu tartışmalar bağırma, iğneleme, hakaret boyutuna vardığı zaman sözel şiddet başlıyor. Önceleri küçük tartışmalarla başlayan anlaşmazlıklar, zaman içinde kavgalara dönüşürken, erkeğin eşine ya da sevgilisine bağırması, gururunu incitmesi, kendi gibi düşünüp davranmaya zorlaması sözel ve duygusal şiddetin başlangıcını oluşturuyor. Başlangıçta kadın şiddete maruz kaldığını düşünmezken, ilişkinin içinde pasif ve ürkek bir konuma geliyor. Birden bire çığrından çıkan ve bağırmaya başlayan eşini daha da öfkelendirmemek için susmayı seçiyor.

Sağlıklı bir ilişkide ne fiziksel, ne de sözel şiddetin yeri yoktur. Eğer eşinizde ya da erkek arkadaşınızda, bu davranış bozuklukları varsa, ses çıkarmamayı değil, çözüm üretmeyi seçmelisiniz. Eğer eşinizin nasıl oluyor da size böyle davrandığı konusunda kafanız karışıyorsa, bunun cevabı aslında siz sevgi bazlı bir ilişki yaşamaya çalışıyor olsanız da kontrol bazlı bir ilişki yaşadığınız gerçeğidir. Psikolojik şiddette bulunan taraf kendi değersizliği ile ilgili duygularıyla boğuşmaktadır ve ilişkinizi sizin üzerinizden kişisel bir güç hissi yaratmak için kullanmaktadır. Çok değerli hocamız Nevzat Tarhan’ın bir sözü var; “ Bir kadına sadece karnındaki bebeği şiddet uyguluyabilir!” 25 Kasım Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü yaklaşırken bu güzel sözü hayatımızın bir parçası haline getirmek dileğiyle.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu