Nöroloji-Beyin, Sinir Sağlığı

Kadınlar daha çok unutuyor!

Normal hayatımızı etkileyen unutkanlıkların çeşitli nedenlerden kaynaklanabildiğini kaydeden uzmanlar, özellikle depresyon, bunama ve alzheimer gibi hastalıkların unutkanlığa neden olduğuna dikkat çekiyorlar.

Unutkanlığın önemli bir sebebinin de özellikle beynin enerji ihtiyacını karşılayan besinlerin eksikliği, kansızlık ve uykusuzluktur, ağır ve katı kurallı diyetler de unutkanlığa neden olur.

Kadınlarda ve 65 yaş üstü kişilerde daha fazla

Unutkanlık yaş, cinsiyet gibi bir çok nedene bağlı olarak değişik yaş gruplarında görülebilir, genellikle 65 yaş üstü kişilerde ve özellikle kadınlarda unutkanlık olayları daha fazla yaşanır.

Unutkanlığa neden olan en önemli unsurlar depresyon, Alzheimer hastalığı, hipotiroidi ve vitamin B12’nin kandaki düzeyinin düşmesidir. Demansların içinde de en çok Alzheimer hastalığında unutkanlık görülür. Yaş, cins ve nedenin bir araya geldiği durumlar da vardır. Örneğin Alzheimer hastalığı kadınlarda daha fazla görülür ve depresyon bu duruma sıkça eşlik eder. Alzheimer hastalığındaki unutkanlık genetikdir. Unutkanlığı olan ve ailesinde Alzheimer hastalığı bulunan kişiler yüksek risk altındadır. Unutkanlık nedeni olarak dikkati çekmeyen unsurlar da vardır. Örneğin anemi, vitamin eksikliği, kronik uykusuzluk ve depresyon da unutkanlığa neden olabilir. Bu durumların tedavisiyle unutkanlık ortadan kalkar.

Prof. Dr.Oğuz Tanrıdağ
Prof. Dr.Oğuz Tanrıdağ

Unutmamak için müzik dinleyin

Her unutkanlık hastalık değildir, günlük hayatta görülen basit unutkanlıklar normaldir.

Basit unutkanlık, sizden daha genç insanlara göre daha fazla unutmak ya da yaş grubunuzdaki insanlar kadar unutmaktır. Bu tür unutkanlık gündelik yaşam işlevlerinde bozukluk yapmaz ve hayatı aksatmaz. Size yeni söylenen bir telefon numarasını hatırlayamamak basit unutkanlıktır ve önemli değildir. Ancak kendi ev numaranızı ya da yakınlarınızın ev numaralarını hatırlayamamak bundan daha ileri bir unutkanlıktır. Basit unutkanlık doğal bir durumdur. Tedavi gerektirmez. Ancak buna eşlik eden depresyon, hipotiroidi ya da B12 vitamin eksikliği varsa onlar tedavi edilmelidir.

Ağır diyetler de unutkanlık yapabilir

Ağır diyet uygulamak unutkanlığa neden olabilir. Beyin enerjisini glikozdan, iletim hızını ise lipidlerden temin eder. Ayrıca vitamin B12 sinir büyüme faktörü için çok önemlidir. Bunlardan yoksun diyetler unutkanlığa neden olabilirler. Uzun süren açlıklar sonucu ya da ölüm oruçları sırasında Wernicke-Korsakoff Sendromu denilen ve ilerleyici unutkanlıkla seyreden bir hastalık gelişebilir. Unutmamak için depresyona girmeyin, müzik dinleyin, yeni bir şeyler öğrenin, içinizden gelen yaratıcı faaliyetleri hayata geçirin, bol bol kitap okuyun.

Bu belirtiler sizde varsa dikkat !

Eğer her gün aynı türden unutkanlıklar yaşıyorsanız,

Size söylenen sözleri sık sık unutuyorsanız,

Daha önce gittiğiniz, gezdiğiniz yerlerde adres karışıklığı yaşıyorsanız,

Namaz kılarken duaları unutuyorsanız,

Çocuklarınızın ya da torunlarınızın isimlerini unutuyor ya da şaşırıyorsanız,

Ev numaranızı ya da telefonunu hatırlayamıyorsanız,

Ailenizde unutkanlık hastalığı yaşayan yakınlarınız varsa, vakit kaybetmeden bir uzmana başvurun.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir