Sağlık Haber

Kalın Bağırsak Kanserinde Robotik Cerrahi Teknolojisi

İzmir Özel Sağlık Hastanesi Genel Cerrahi Uzm. Op. Dr. Özgür Çavdaroğlu, tüm kanser türleri arasında görülme sıklığı 3’üncü sırada bulunan kolorektal (kalın bağırsak) kanserinde erken teşhisin hayat kurtardığını söyledi.

Op. Dr. Özgür Çavdaroğlu, Kolorektal kanserinin erken evrede tespit edilmesi için 45 yaşından sonra kadın erkek herkesin mutlaka kolonoskopi yaptırması gerektiğini dile getirdi.

Erken teşhisin tedavi sürecini olumlu etkilediğini ifade eden Op. Dr. Özgür Çavdaroğlu “Kolorektal kanseri, eğer polipken yani henüz kanserleşmemişken teşhis edilirse, tedavi başarısı çok daha yüksek seviyede olmaktadır. Eğer kanser geliştiyse bu ameliyatı açık ve kapalı yöntemlerle yapabiliyoruz. Kapalı yöntemde, Laparoskopik ve Robotik cerrahi yöntemlerini başarıyla uyguluyoruz. Ege bölgesinde bu alanda önemli deneyime sahip hekimlerden birisi olarak (Çekum) yani kalın bağırsağın sağ tarafında görülen kolon kanserinde, Robotik Sağ Hemikolektomi (kalın bağırsağın sağ tarafının alınması) yöntemi uyguluyoruz” diye konuştu.

ROBOTİK CERRAHİ, BİR ÇOK AVANTAJ SUNUYOR

Robotik cerrahinin hem hastalara hem de hekimlere birçok avantaj sağladığını söyleyen Op. Dr. Özgür Çavdaroğlu şu bilgileri verdi: “Robotik cerrahi ya da robot yardımlı cerrahi, küçük kesilerden girilerek bazı ameliyatların gerçekleştirilmesi işlemidir. Hem hasta hem de cerrah için avantajları olan robotik cerrahide, el bileğini model almış kollar yardımıyla yüksek çözünürlüklü üç boyutlu görüntülerin eşliğinde cerrahi müdahale yapılmaktadır. Bu robotik sistemin üzerinde yer alan kollar, 7 kademeli serbest hareket etme özelliğine sahip küçük aletler olarak tanımlanabilir. İnsan eliyle yapılabilen manevralar kısıtlıyken robot kolları 540 derecelik açılarla hassas bir şekilde operasyon yapma imkanı sunar. Böylece daha dar ve küçük alanlara ulaşabiliriz. Robotik cerrahide el titremesi ortadan kalkar ve riskli bölgelerde oluşabilecek hataların da önüne geçilmiş olur. Geleneksel yöntemlere göre daha fazla hassasiyet, esneklik ve kontrol sağlayan bu teknoloji hekim hatasını en aza indirir. Küçük kesi ile gerçekleştirilen operasyon hastanın vücudundaki travma ve kanamayı da en aza indirger. Böylelikle hastanın iyileşme ve normal yaşamına dönme süresi de kısalır. Ameliyat sonrasında hasta ve hasta yakınları açısından avantaj sağlar ve operasyon başarısını da artırır”

ÇEVRESEL FAKTÖRLER BELİRLEYİCİ OLUYOR

Kalın bağırsak kanserinde çevresel faktörler ve beslenme alışkanlıklarının belirleyici olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Özgür Çavdaroğlu, “Kalın bağırsak kanserine yüzde 10 genetik, yüzde 90 ise çevresel faktörler neden olur. Aşırı kilo, hareketsiz yaşam tarzı, alkol, sigara kullanımı, işlenmiş gıdalar ve kırmızı etin çok tüketilmesi ve ileri yaş gibi nedenler bu kansere neden olmaktadır. Sebze ağırlıklı Akdeniz tipi beslenme ise bu kanser türünden korunmak için çok önemlidir” dedi.

Op. Dr. Çavdaroğlu, İzmirde yaşayan Behiç Gökman’a da (70) Robotik yöntemle Kolorektal kanseri ameliyatı gerçekleştirdiklerini belirterek, Özel Sağlık Hastanesi’nde deneyimli bir ekiple toplum sağlığı için çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir