Nöroloji-Beyin, Sinir Sağlığı

Kan şekeri düşüklüğü

Hipoglisemi yani kan şekerinde ani düşme sık görülen önemli bir yakınmadır.. Bir çok sebebi olabilir. En sık sebep beslenmede yaptığımız hatalardır. Kan şekerinde beklenmedik ani düşüşler sinir sisteminde çeşitli reaksiyonlara ve buna bağlı bazı şikayetlere sebep olabilmektedir.Kan şekerindeki düşme sinir sisteminde bazı reaksiyonların oluşmasına zemin hazırlar.

Kan şekeri düşmesi sıklıkla aşağıdaki şikayetlerle bizi adeta uyarmaktadır.

n Ani şiddetli terleme

n Sıkıntılı ve gergin sinirli bir kişilik

n Baygınlık hissi ve uyuşukluk

n Çarpıntı ile birlikte belirginleşen yoğun halsizlik

n Şiddetli acıkma hissi….

Doç. Dr. Ali AKBEN
Doç. Dr. Ali AKBEN

Yaşam kalitemizde düşmeye sebep olan kan şekeri düşmesi yukarda özetlemeye çalıştığım şikayetler yanında dikkat eksikliğine panik atak bulgularına hatta çeşitli iş ve araba kazalarına sebebiyet verebilmektedir.Hastalık hayatı tehdit edici boyutta olmadığı için genellikle önemsenmemektedir.

Günümüzde bu şikayetlerle gelen hastaları araştırdığımızda karşımıza genellikle beslenmede yapılan hatalar çıkmakta.Bu durum bize şu soruyu cevaplamamızı gerektirmektedir. İnsan yemek için mi yaşamalı yoksa yaşamak için mi yemeli? Bu sorunun cevabını samimi olarak verebildiğimizde bu hastalıktan kurtulma reçetesini de elde etmiş oluruz.

Gerçekten biz veya siz hangi kategoridesiniz.Yeme ahlakımızı belirleyen kriterler neler? Niçin yaşıyoruz? Yaşamak için elbette ihtiyacımız kadar yemeliyiz.Ama yemek için yaşamayı hedefliyorsak sadece kan şekeri oynamaları bizim için tehdit değil bir çok hastalığa aday haline gelebiliriz.

Modern çağda hastaların korkulu rüyası ve hekimlerin çözüm üretmekte zorlandığı bir çok hastalığı incelediğimizde göze çarpan ilk sebeplerin beslenmede yapılan yanlışlarla ile ilgili olduğunu görüyoruz.Yüksek kolesterolden kalp krizine şişmanlıktan kemik erimesine kanserden ülsere değişik hastalıklar kendi irademizle bilinçsizce yaptığımız tıkınma alışkanlığından meydana gelmekte.Stres hareketsiz yaşam ve birde çevremizden kaynaklanan zararlı faktörleri göz önüne getirdiğimizde sağlıklı yaşamak bir mucize gibi algılanabilir.

Kan şekeri düşmesinden korunmak için dikkat edilecek başlıca hususlara gelince:

Özellikle şeker hastalarının gıdalarına dikkat etmeleri gerekir.

Kana hızlı geçiş yapmayan şeker etkili maddeler( nohut kuru fasulye kurutulmuş meyveler elma armut kepekli undan yapılmış gıdaları) tercih edilmeli.

Yemeklerden sonra bir miktar yürüme ve hareket ile kanda oluşan şeker dengesinin dalgalanması engellenmeli

Kan şekerinde dalgalanma meydana getirecek alkol kortizon aspirin vs maddeler karşı dikkatli olabiliriz.

Yemekleri 3-4 öğünde azar miktarlarda almaya çalışarak kan şekerinin oynamasına müsaade etmemeli .

Özellikle ağır yemeklerin yendiği öğünlerde egzersiz yaparak kan şekerinde haddi aşan düzensizlikler engellenebilir.

Hipoglisemiye ailesel yatkınlığı olan insanların daha dikkatli bir yaşam tarzı olması gerekiyor.

Yukarda özetlemeye çalıştığım bulguların bir kaçını taşıyan insanların alacakları basit tedbirler hayat kalitelerinde önemli yükselmelere sebep olabilmektedir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir