AkapunkturKanser & Onkoloji

Kanser ve akupunktur

Klinik araştırmalar göstermiştir ki kanser ve kanser tedavisi (kemoterapi,radyoterapi) sonucu oluşan kilo kaybı,öksürük,gögüs ağrısı, ateş,ankisiete, depresyon, gece terlemeleri,sıcak basmaları,kuru ağız, konuşma bozuklulukları , kol-bacakta ödemakupunktur tedavisi ile giderilmiştir, hasta kendini daha iyi hissetmiştir.

Hormon tedavi sonrası gelişen ağrı ve sertliği giderir. 2010’da clinical oncology dergisinde yayınlanan bir çalışmada meme kanseri olan hastalarda hormonal tedavi ile birlikte akupunktur uygulanmasının ağrı ve sertliği giderdiği gösterilmiştir.

Uzm. Dr.Gülten Özbaş

2009’dabaş ve boyun cerrahi dergisinde new york memorial sloan-kettering cancer center Medikal oncology şefi şikagodaki american society of clinical oncology yıllık toplantısında rapor etmiştir ki: boyun diseksiyonu sonrası hastalarda kuru ağız, ağrı ve omuz disfonksiyonu akupunktur tedavisi ile azalma tespit edilmiştir.

2011’de pitsburg yale universitesinde konvansiyonel meme kanser tedavisiyle oluşan sıcak basmaları akupunktur ile %30 oranında azalma tespit edilmiştir.

Akupunktur, kemoterapi ve radiasyon tedavi sonrası gelişen ağrı ,bulantı,yorgunluk, sıcak basmaları ve kuru ağız şikayetlerini azaltmaktadır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir