Kanser & Onkoloji

Kanserde Başarı için Fitoterapi desteği Öneriyoruz

Kanser tedavisinde istediğimiz başarıya ulaşmak için modern tekniklerin yanında fitoterapiden faydalanmanın önemli olduğunu belirten Dr. Şenol Şensoy’un makalesi:

Biz fitoterapiyi hemen hemen bütün hastalıklarda kullanabiliyoruz. Özellikle kronik hastalıklarda çok önemlidir. Hipertansiyon teşhis edildikten sonra ömür boyu bir tansiyon ilacı ile yaşamak zorundasınız. Şeker ve romatizmal hastalıklar için de durum böyle. Birçok dejeneratif hastalıklar, beyin sinir hastalıkları için de durum böyle. Fitoterapi ile bu durumu tersine çevirebiliyoruz. 

Kanserde Fitoterapi Önemli Bir Alan

Kanserde de fitoterapi çok önemli bir tedavi yöntemi. Bugün Türkiye’de kaybettiğimiz insanların 5’te birini kanserden kaybediyoruz. Tabi kanserde çok büyük gelişmeler oldu. Kemoterapi, radyoterapi, son yıllarda çıkan akıllı ilaç uygulamaları, hormon terapileri, cerrahi teknikler… Bu yöntemlerle birlikte kanserle mücadelede bir noktaya ulaştık ama bu seviye halihazırda bizim insanlarımızın yüzde 20’sini kanserden kaybetmemiz konusunda çok fazla bir avantaj sağlamış görünmüyor. Dolayısıyla burada fitoterapi gerçekten çok önemli bir alan. Fitoterapinin tamamlayıcı ve bütüncül bir yaklaşımı vardır hastalıklara. Son 20-25 yıl içinde fitoterapide kullandığımız bitkilerin molekülleri ile alakalı çok ciddi çalışmalar var. Bu moleküllerin kanser hücreleri üzerinde çok ciddi etkilerinin olduğu ispatlandı.

Nasıl Kanser Oluyoruz?

Kanser DNA hasarı sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. DNA hasarına ne sebep olur? Bizim vücudumuzda standart, rutin bir metabolizmamız var. Aynı zamanda vücudumuzda bir takım atıklar da ortaya çıkıyor. Bu atıkları bertaraf edici mekanizmalar var. Ama bazen bertaraf edici mekanizmalar zayıf düşüyorlar ve atıklar orada baskın duruma geliyorlar ve hücrede hasar oluşturuyorlar ve bu durumda DNA’da hasar oluşursa hücre ya işlevselliğini yitiriyor ya hayatiyetini kaybediyor ya da bizim mutajen dediğimiz kanserleşme aşamasına geçiyor. Her gün bu şekilde vücudumuzda yaklaşık 1 milyon civarında kanser hücresi oluşuyor. Bağışıklık sistemimiz de bunları yok ediyor. Bağışıklık sistemimizin zayıfladığı durumda kanser oluşumu hangi organımızda baskın hale gelirse o organın kanseri ortaya çıkıyor.

Kanserde Farklı Tedavi Yaklaşımları

Tedavi yaklaşımları olarak kemoterapi ve radyoterapi kanser hücresini öldürmeye yöneliktir. Ama bu tedaviler kanser hücresini öldürürken ne yazık ki bizim normal sağlıklı hücrelerimize de zarar veriyorlar. Fitoterapinin burada kullandığımız modern teknikleri destekleyici özellikleri var. Kemoterapiye karşı kanser hücreleri bazen direnç geliştiriyor. Tedavinin belli bir süre başarılı olup, sonrasında geri dönüşlerin, nükslerin sebebi de buna dayanıyor. Ama fitoterapi ile birlikte ilerlediğimiz zaman fitoterapitik ürünler yani tıbbi bitkiler kanser hücrelerinin bu direnç geliştirme mekanizmalarını engelliyorlar. Yani bizim kullandığımız tıbbi tedavilere ciddi bir destek oluyorlar. Onların etkinliğini artırıyorlar. Ayrıca tıbbi bitkilerin kanser hücreleri üzerinde öldürücü sitotoksik özellikleri var. Ama kanser hücrelerini öldürürken bizim sağlıklı hücrelerimize zarar vermiyorlar hatta onların fonksiyonlarını destekliyorlar. 

Kanserin Yayılmasını Önlemede Fitoterapi

Kanserin yayılma yolakları var. Örneğin karaciğer hücremiz kalkıp da ben burada çok sıkıldım biraz midede oturayım, orada çalışayım diyemez, böyle bir duruma vücut müsaade etmez. Ama kanser hücresi karaciğerde ise kan yolu ile lenfatik drenajla veya komşuluk yolu ile diğer organlarımıza bulaşabiliyor ve orada yine çoğalarak tümöral faaliyetlerini devam ettiriyor. Kullanılan modern tedavilerin metastaz önleyici özellikleri yoktur. Tıbbi bitkilerin metastazı da önleyici özellikleri var. Yine kanser hücrelerinin kendilerini besleyici özellikleri var. Anjiyogenez mekanizması var. Kendi bulundukları zeminde bir damar ağı oluşturuyorlar. O bölgenin kanlanmasını artırıyorlar ve böylece daha hızlı büyüyüp çoğalıyorlar. Tıbbi bitkiler bu anjiyogenez mekanizmasını da ortadan kaldırıyor. Kanserli dokunun bulunduğu yerdeki damar oluşumunu engelliyor ve kanserli dokunun beslenmesini zayıflatarak gerilemesine ölmesine katkıda bulunuyor. Bu şekilde kanserin tüm yolaklarında etkinliği olan bir tedavi yöntemidir fitoterapi.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir