Kanser & Onkoloji

Kanserle kaliteli yaşamak: kanser psikolojisi,

Kanserle kaliteli yaşamak: Kanser psikolojisi,

Kişinin her zaman alışık ve bildik olduğu günlük sağlıklı yaşantısına birden bire neredeyse ölümle özdeşleşmiş bir hastalığın (kanser) girmesi, kaçınılmaz olarak bazı değişimlere yol açar; tıbbi testler, bekleme odaları, hiç alışık olunmayan terimler ve tedavi yöntemleri…. Tüm bunların sonucu kişi eskiye yabancılaşır ve alışık olmadığı yeni bir role bürünmek zorunda kalır. Bu yabancı bölgede kişi korku, acı ve zaman zaman da zayıf duruma düşmenin sıkıntısını yaşar. Yalnızlık, öfke ve belirsizlik duygusu sanki tüm yukarıdakilerin farklı bir özetidir.

Yukarıda sözü edilen karamsar süreç kanser ya da benzeri uzun süreli hastalığı olanların büyük bir yüzdesinin yaşadığı bir süreçtir. Bu süreç yaşanırken neredeyse her 2 kanser hastasından birisinde tedavisi gereken bir psikiyatrik hastalığa rastlanmaktadır (örneğin kanser depresyon 4 kat fazla görülür). Bu psikiyatrik rahatsızlıkların yaklaşık yüzde doksana yakını direkt ya da dolaylı olarak hastalığın kendisi ya da yaşanan süreçle ilişkilidir.

Uzm. Dr.Mehmet Levent Soylu
Uzm. Dr.Mehmet Levent Soylu

Kanser ve psikiyatrik yardım:

Bu zor süreç ve sorunlara bağlı olarak psikiyatrik yardım almanın önemi büyüktür. Bu yardım bireysel ya da grup terapileri ya da bunların bir birleşimi biçiminde uygulanır.

Psikoterapi ve kanser: Davranışçı, bilişsel, psikanalitik, gestalt, destekleyici, dışa-vurumcu (expressive) terapi tekniklerinin hemen hepsinin ağrı, özgüven, kendini algılama, kontrol duygusunu dolayısı ile yaşam kalitesini arttırdığı ve psikiyatrik sorun yüzdesini azalttığı bildirilmektedir.

Grup terapileri ve kanser: Kanserde ve benzeri kronik rahatsızlıklarda sosyal izolasyon ile erken ölüm, sosyal destek ile uzun yaşam arasındaki ilişki uzun zamandır bilinmektedir. Bu nedenle sosyal desteğin ağırlıklı olarak kullanıldığı ve destekleyici tarzda yapılandırılmış grup terapileri giderek yaygınlaşmaktadır. Merkezimizde kullanılmakta olan destekleyici-dışavurumcu (supportive-expressive) grup terapi tekniği, bu gün birçok ülkede başarıyla kullanılmakta olan ve araştırmalarla etkinliği vurgulanmış bir terapi tekniğidir.

Amacımız her hastamıza yabancı olan kanser sürecini daha tanıdık, baş edilebilir bir hale getirebilmek, sağlanılacak sosyal ortamla zor günlerde sıkıntıların hafifletilmesini sağlamaktır. Kurban psikolojisinden kurtulup, yüksek özgüvenle yaşamın keyfini çıkarabilen, ölüm, korku, yalnızlık gibi konularla güvenli grup ortamında yüzleşebilen ve bu konuları bastırmaya harcanan enerjiyi, daha keyifli bir yaşam tarzına harcamayı hedefleyen danışanlara yardımcı olabilmek umudu ile…

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir