Psikiyatri – Ruh Sağlığı

Karnede yüksek ödül, ceza ile aynı etkiyi yapıyor

Yoğun bir eğitim yılını geride bırakan öğrenciler, karnelerini alıp yaz tatiline merhaba demek için gün sayıyor. Karnedeki notların çocuğun zeka seviyesini, öğrenme biçimini, hayata dair başarısını ya da tüm performansını yansıtmadığını vurgulayan Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, “Karne, çocuğun o dönem içerisinde gösterdiği akademik başarıyı veya akademik açıdan desteğe ihtiyaç duyduğu alanlar konusunda yol göstericidir.” uyarısında bulundu. Konuk, anne ve baba tarafından gösterilen ani tepkilerin çocuğun aile içindeki ilişkilerini, psikolojik sağlığını ve gelecekteki akademik erformansını olumsuz etkileyeceğini söyledi. Konuk, karneye karşılık olarak verilen aşırı ve maddi olarak yüksek ödüllerin çocukta ceza ile aynı etkiyi yaratacağı uyarısında da bulundu.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, karne almaya sayılı günler kala anne ve babalara önemli tavsiyelerde bulundu.

Ani tepkiler ve öfke çocuğu olumsuz etkileyebilir

Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, özellikle zayıf karne nedeniyle anne ve babaların gösterdiği tepkilerin çocuğu etkilediğini belirterek “Anne ve babanın gösterdiği ani tepkiler ve öfkeler çocuklarda yoğun kaygı ve üzüntüye neden olabilir. Bu durum çocukların hem aile içi ilişkilerini ve günlük yaşantısındaki psikolojik sağlığını hem de ilerleyen dönemlerdeki akademik performansını olumsuz yönde etkileyecektir.” diye konuştu. 

Hiçbir not çocuğun tüm performansını yansıtmaz

Her çocuğun okul hayatı dışında başarılı olabileceği pek çok alan olabileceğini ifade eden Konuk, “Hiçbir karne notu bir çocuğun zeka seviyesini, öğrenme biçimini, hayata dair başarısını veya tüm performansını yansıtmaz. Sadece o dönem içerisinde gösterdiği akademik başarıyı veya akademik açıdan desteğe ihtiyaç duyduğu alanlar konusunda yol göstericidir.” dedi.

Zayıf karnede ne yapılmalı?

Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, çocuğun karnesinin zayıf olması durumunda çocukla konuşurken öncelikle karnesi hakkındaki duygu ve düşüncelerinin dikkatle dinlemesi gerektiğini vurgulayarak “Çocuğa karnesini değerlendirirken kendini ifade etmesine destek olunmalıdır. Ebeveynler bu konuşma esnasında seçtikleri kelimelere ve cümlelere oldukça dikkat etmeli, yargılayıcı, alay edici ve incitici cümlelerden uzak durmalıdır.” uyarısında bulundu.

Kimseyle kıyaslanmamalı

Çocuğun hiçbir zaman kimseyle kıyaslanmaması gerektiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, “Çocuğun almış olduğu notlar arkadaşları veya kardeşleri ile kıyaslanmamalıdır. Aksi takdirde bu durum çocukta yetersizlik duygusunun oluşmasına neden olabileceği gibi, benlik algısını ve özgüvenini kırabilir. Çocuğa zayıf notlar nedeniyle ceza vermek, aşırı tepkiler göstermek uygun bir yaklaşım değildir. Ceza vermek yerine bu durumun üstesinden gelinebileceğini göstermek düşük notların sebebinin birlikte araştırmak ve neler yapılacağı hakkında ortak kararlar almak uygun olacaktır.” dedi. 

Abartılı ödülden kaçınılmalıdır

“Benzer biçimde karneye karşılık olarak verilen aşırı ve maddi olarak yüksek ödüller çocukta ceza ile aynı etkiyi yaratır” uyarısında bulunan Konuk, “Ödüle alışan bir çocuk ileriki okul hayatında da motivasyonla değil sadece ödülü kazabilmek amaçlı davranışta bulunur. Bu nedenle karnenin durumu ne olursa olsun çocuklara verilecek ödül ve cezadan kaçınılmalı, abartılı yaklaşımlarda bulunulmamalı, sonuç değil vermiş olduğu çaba övülmeli ve desteklenmelidir.” diye konuştu.

Çocuk olduğu haliyle sevilmeli ve değer görmeli

Uzman Klinik Psikolog Elvin Akı Konuk, “Bir çocuğun anne ve babası tarafından olduğu gibi kabul edilmesi, sevilmesi ve değer görmesi çocuk açısından oldukça önemlidir. Çocuk ile ebeveyn arasındaki ilişkinin kalitesi okul, ders, notlar ve performans üzerine olmamalı, çocuk ebeveynleri tarafında her durumda ve her koşulda sevilebildiğini hissetmelidir.” dedi.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir