Ortopedi

Karpal Tünel Sendromunda erken tanı ve tedavi kalıcı etkileri önler

Karpal tünel sendromunun hafife alınmaması gerektiği konusunda uyarıda bulunan NEV Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Bangin Bekir Candan, “Bu rahatsızlığın ortaya çıkma sebebi el bileğinden geçen sinirin sıkışmasıdır. Bu nedenle hamilelik, guatr ve şeker hastalığı gibi vücutta şişkinliğin arttığı durumlarda hasta şikayetlerinde artış görülür. Günümüzde pek çok meslekte çok sık bilgisayar klavyesi ve mouse kullanılıyor. Bu süreçte el bileğinden elin sırtına doğru açılma uzun süreli olduğu için buradan geçen median sinirde sıkışma oluşuyor” dedi.

Karpal tünel sendromu, el bileğindeki median sinirin sıkışmasıyla ortaya çıkar. Bazen elin belli parmaklarında bazen de tamamında meydana gelen ağrı, uyuşma ve güçsüzlük şeklinde seyreden bir hastalıktır.

Mouse kullananlar dikkat!

NEV Sağlık Grubuna bağlı NEV Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Bangin Bekir Candan, karpal tünel sendromunun hafife alınmaması gerektiği konusunda uyarıda bulundu. Candan, “Bu rahatsızlığın ortaya çıkma sebebi el bileğinden geçen sinirin sıkışmasıdır. Bu nedenle hamilelik, guatr ve şeker hastalığı gibi vücutta şişkinliğin arttığı durumlarda hasta şikayetlerinde artış görülür. Günümüzde pek çok meslekte, çok sık bilgisayar klavyesi ve mouse kullanılıyor. Bu süreçte el bileğinden elin sırtına doğru açılma uzun süreli olduğu için buradan geçen median sinirinde sıkışma oluşuyor. Buna bağlı olarak da karpal tünel sendromu ortaya çıkıyor. Kısacası bu rahatsızlık günümüzün meslek hastalıklarından biri haline geldi diyebiliriz” açıklamasında bulundu.

Hastalığın genellikle 30-50 yaş arası kadınlarda görüldüğüne dikkat çeken Candan, “El bileğini çok sık kullanan mesleklerle uğraşan erkeklerde de ortaya çıkabilir” dedi.

Geceleri uykudan uyandırabilir

Karpal tünel sendromu olan hastaların geceleri uykudayken artan yoğun bir ağrı hissettiğini ifade eden Dr. Candan, “Bu durumda hareketsiz duran el bileği, uykudayken kasların gevşemesi ve vücuttaki ödem artışı nedeniyle median sinirin daha fazla sıkışmasına neden oluyor. Hatta zaman zaman hasta uykusundan uyanıp elini çırpma isteği duyabiliyor” dedi.

Tanısı nasıl konur?

Söz konusu rahatsızlığın tanısının hastanın doktora söylediği belirtiler neticesinde yapılan fizik muayenesi ve EMG testi ile konulduğunu belirten Op. Dr. Bangin Bekir Candan, “EMG testi hafif, orta ve ağır karpal tünel sendromu olarak 3 derece verir” ifadelerini kullandı.

Tedavisi mümkün

Her karpal tünel sendromu hastasının ameliyat olmak zorunda olmadığını vurgulayan Candan, şöyle devam etti; “Çoğunlukla ilaç ve fizik tedavi uygulanır. Orta ve ileri derecede karpal tünel sendromu hastaları, genellikle ameliyat edilir. Bu nedenle rahatsızlık ihmal edilmemeli.”

Karpal tünel sendromu ameliyatının, yaklaşık 2,5 cm kesikle tünelin gevşetilmesi ile gerçekleştiğini anlatan Özel NEV Esentepe Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Op. Dr. Bangin Bekir Candan, “Ortalama 5-6 dikiş atılır. Ameliyatın en güzel yanı eldeki uyuşma, karıncalanma ve ağrının hemen o gece bile hafiflemeye başlamasıdır. Yani ameliyattan sonraki gün hastanın yüzü gülmeye başlar” dedi.

Hastanın ameliyattan sonra genellikle 1 gece hastanede takip edildiğini söyleyen Candan, “Hastanın elini kullanmasında bir kısıtlama yoktur. Kişi, kısa sürede iş hayatına geri döner. Dikişleri de 2. hafta alınır. Sınırlı bir hasta grubu ameliyat sonrası fizik tedavi görür” açıklamasında bulundu.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir