Dermatoloji – Cilt HastalıklarıKanser & Onkoloji

Kimler cilt kanseri olur?

Cilt, Epidermis, Dermis ve Subkütan doku adlı üç tabakadan oluşmuştur.

Epidermis cildin en üst tabakasıdır. Vücudu dış etkenlerden korur. Su, elektrolit
ve ısı kaybını önler. Dermis epidermisin altındadır. Kıl follikülleri, ter ve yağ bezleri, damarlar, sinirler bu kattadır. Subkütan doku ise deri altı yağ dokusudur.
Cilt kanserleri vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir, ama %80 oranında baş-boyun bölgesinde yer alır. Vücudun güneş gören bölgeleri deri kanserlerine daha çok adaydır.

Kimler cilt kanseri olurlar?

Cilt kanserinin esas nedeni genellikle güneşten gelen ultraviole ışınlarıdır. Mor ötesi ışın veren elektrik lambaları ve bronzlaştırıcı suni ışık kaynakları da cilt kanserlerine neden olabilir.

Ultraviole ışınlarına karşı dünyayı koruyan ozon tabakasının incelmesinin de cilt kanserlerinde ciddi bir artışa neden olduğu bilinen bir gerçektir.
En çok risk altında olanlar.

– Açık tenliler, Ciltlerinde kolayca çillenme olanlar, Çok fazla sayıda beni olanlar ve bunların değişik şekil ve boyutta olması, Ailesinde cilt kanseri bulunanlar, Açık havada çalışmak ve eğlenmek için çok fazla zaman geçirenler, Ekvatora yakın, yüksek rakımlı veya yıl boyunca şiddetli güneş ışığına maruz kalanlar.

Op. Dr.Erhan Şafak
Op. Dr.Erhan Şafak

Bunların dışında,

– Herhangi bir sebeple radyoaktif ışın tedavisi (radyoterapi)uygulamaları, Uzun yıllar iyileşmeden kalan açık yaralar, Katran, zift, arsenik vs. gibi kimyasal karsinojen maddelere kronik şekilde maruz kalma, Kronik mikrotravmalara maruz kalma gibi nedenlerle de deri kanserleri gelişebilir.

Cilt Kanserlerinin Tipleri nelerdir?

Bazal Hücreli Kanser ( BCC ); en sık rastlanan cilt kanseridir. Yavaş seyreder. Nadiren başka bölgelere yayılır. Eğer tedavi edilmez ise cilt altına ilerleyip kemik ve diğer dokulara atlayabilir. Bu açıdan en tehlikeli olanları göz çevresindekilerdir. BCC nadiren hayatı tehdit eder.

Squamöz Hücreli Kanser ( SCC ); sık rastlanan diğer bir cilt kanseri tipidir. Dudaklar, yüz ve kulaklarda sık rastlanır. Lenf bezlerine bazen de iç organlara yayılabilir.SCC eğer tedavi edilmez ise hayatı tehdit eder duruma gelir. Cilt kanserlerinin üçüncü tipi olan malign melanomalara daha az rastlanır. Ancak özellikle güneşli bölgelerde yaşayanlarda sıklığı giderek artmaktadır. Cilt kanserlerinin en tehlikeli tipidir. Ancak erken teşhis edilirse tam olarak tedavi edilebilme şansı vardır. Teşhis ve tedavide gecikme genellikle ölümcül olmaktadır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir