Üroloji

Kısırlık Tedavisi Yöntemleri

Çiftlerin yaşadığı en büyük problemlerden biri, kısırlıktır. Yapılan araştırmalar ülkemizde her 100 çiftten 15’inin kısırlık sorunu yaşadığını göstermektedir. Kısırlık, çiftlerin bir sene boyunca düzenli, korunmasız olarak cinsel ilişkide bulunması ancak çocuk sahibi olamaması olarak tanımlanmaktadır. Kısırlığın birçok sebebi olabilir. 

Op. Dr. Serkan Oral
Op. Dr. Serkan Oral

Kadınlarda kısırlığın en büyük nedeni, yumurtlama bozukluklarıdır. Yumurtlama bozukluklarının ilk sebebi, kadın rahminde yer alan yumurtalıklardaki yumurta üretimini uyaran ve beyin sapından algılanan sıvının eksik olması da olabilir. Bu gibi durumlarda ergenlik döneminden itibaren adet görülmez.
Yumurtlama bozukluklarına yol açan diğer sebep ise beyin sapından süt hormonunun fazla salgılanmasıdır. Bu durumda yumurtlama ve döllenme meydana gelmez.
Yumurtlama bozukluğuna yol açan üçüncü faktör ise; polikistik over sendromudur. Bu sendrom; birçok iyi huylu kistin oluşmasıdır. Aynı zamanda hormonal bozukluklara yol açtığı için de yumurtlamayı engelleyebilir ve kısırlık meydana gelebilir.
Yumurtlama bozuklukları dışında; rahimdeki tüplerin tıkalı veya hasarlı olması, rahim içinde meydana gelen alerjik reaksiyonlar, rahim ağzı problemler ve rahim yüzeyi ve yumurtalıklarda iltihaplanmalara yol endometriozis kısırlığa sebep olabilir. 

Erkeklerde kısırlık nedenleri nelerdir?
Erkek hastada mevcut hormonal sorunlar, kısırlığa yol açabilmektedir. Sperm üretimi, sperm sayısı ve kalitesi de hormonlarla ilişkilidir. Bu sebeple olası herhangi bir hormonal bozukluk, kısırlığa yol açabilmektedir.
Testislerin doğumdan itibaren mevcut olmaması gibi doğuştan gelen kalıcı faktörler de kısırlığın nedenleri arasındadır. Bu gibi sebeplerin dışında kısırlık, dış faktörlerden de kaynaklanabilir. Sigara kullanımı, alkol kullanımı ya da çalışma ortamı kısırlığı tetikleyebilir.
Bir diğer önemli sebeplerden biri de varikoseldir. Varikosel sorunu; toplardamarlarda ısı artışına sebebiyet verir. Bu sebeple de sperm sayısında azalma söz konusu olabilmektedir. 

Kadınlarda kısırlık tedavisi
Kısırlık tedavisinde ilk olarak kısırlığın sebebi tespit edilmelidir. Sorunun tespitinin doğru yapılması, doğru tedavi yöntemlerine başlamak ve başarıya ulaşmak için oldukça önemlidir. Yapılan araştırma ve tetkiklerden sonra ise uygun tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.
Kadının tüpleri tıkalı ya da yumurtlama bozuklukları söz konusu ise mutlaka tüp bebek tedavisine başlanmalıdır.

Erkeklerde kısırlık tedavisi
Günümüzde, tüp bebek tedavi teknikleri her geçen gün geliştirilmektedir. Erkek kısırlığında da bu sayede yüksek başarı oranları elde edilebilmektedir. Tıpkı kadınlarda olduğu gibi, erkek hastalar için de ilk olarak sorunun kaynağı tespit edilmeli ve tedavi buna göre belirlenmelidir. Erkek kısırlık sebeplerini tespit etmek, kadın hastalara göre daha kolay olmaktadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu