Sağlık Haber

Koç Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli merkezi Yeni adıyla hizmet vericek

Koç Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi “Prof. Dr. Münci Kalayoğlu Organ Nakli Merkezi”  Adıyla Hizmet Vermeye Devam Edecek.

Koç Üniversitesi Hastanesi’nde Prof. Dr. Münci Kalayoğlu mentorluğunda kurulan Organ Nakli Merkezi, yeni ismiyle “Prof. Dr. Münci Kalayoğlu Organ Nakli Merkezi” olarak hizmet vermeye devam edecek. Merkezde, Türkiye’de organ nakli denildiğinde akla gelen ilk isim olan Prof. Dr. Münci Kalayoğlu önderliğinde, son teknolojik gelişmeler ve modern cerrahi tekniklerle başarılı operasyonlara imza atılmaya devam edilecek.

Kurulduğu ilk günden bu yana hastalarına güncel bilgi ve teknolojiyi kullanarak klinik alanda uluslararası standartlarda eğitim-öğretim, araştırma-geliştirme ve sağlık hizmeti sunan Koç Üniversitesi Hastanesi, organ nakli merkezinin isminde değişikliğe gitti. Koç Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi bundan sonra “Prof. Dr. Münci Kalayoğlu Organ Nakli Merkezi” olarak hizmet vermeye devam edecek. Koç Üniversitesi Hastanesi “Prof. Dr. Münci Kalayoğlu Organ Nakli Merkezi”nin tanıtımı, Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ile ailesi ve yakın arkadaşları, Koç Healthcare CEO’su Dr. Erhan Bulutcu, Koç Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şükrü Dilege, Koç Üniversitesi Rektör Vekili Zeynep Gürhan Canlı ve Koç Üniversitesi Hastanesi Medikal Direktörü ve Başhekimi Erdal M. Aksoy’un katıldığı bir etkinlikle yapıldı.

Açılış konuşmasında Koç Healthcare CEO’su Dr. Erhan Bulutcu; “Bize büyük bir ufuk açtınız. Amerika’da yetiştirdiğiniz ve yıllardır sizinle birlikte çalışan gençlerimizle, sizin isminizin önderliğinde merkezimizin uzun yıllar dünya liderliğine oynayacağından eminiz. Sizin adınızın buraya ışık tutacağına inanıyoruz ve şükranlarımızı sunuyoruz,” sözleriyle kurdeleyi Prof. Dr. Münci Kalayoğlu ile birlikte kesti.

2018 yılından bu yana başarılı operasyonlara imza atan merkezin mentorluğunu, dünyanın “En Yenilikçi 20 Çocuk Cerrahı”ndan biri seçilen Prof. Dr. Münci Kalayoğlu üstleniyor. Merkezde, “Böbrek ve Pankreas Nakli Merkezi” Sorumlusu Prof. Dr. Burak Koçak ile “Karaciğer Nakli Merkezi” Sorumlusu Prof. Dr. Turan Kanmaz gibi deneyimli isimler de yer alıyor. Uluslararası deneyime sahip olan ekip, böbrek, pankreas ve karaciğer nakilleri gerçekleştiriyor.

Karaciğer, böbrek ve pankreas nakillerinin bir arada yapılabildiği nadir merkezlerden biri olan Koç Üniversitesi Hastanesi “Prof. Dr. Münci Kalayoğlu Organ Nakli Merkezi”nde, çocuklara ayrı ayrı ya da eş zamanlı olarak böbrek ve karaciğer nakilleri yapılabiliyor. “Prof. Dr. Münci Kalayoğlu Organ Nakli Merkezi”, Türkiye’de bir ihtiyaç haline gelen organ naklinde hastalara ve organ bağışçılarına ileri düzeyde organ nakli uygulamalarını sunarken, aynı zamanda Türkiye’de EFI Akreditasyon Belgesi’ni alan ilk immünoloji laboratuvarıyla da çalışmalar yürütüyor.

Prof. Dr. Münci Kalayoğlu Hakkında Organ nakli, özellikle de karaciğer nakli konusunda uzmanlaşmış ve tanınmış bir isim olan Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1972’de doçent, 1977’de ise profesör unvanlarını aldı. Dünya çapında “Yaşayan En Yenilikçi 20 Çocuk Cerrahı” listesinde yer alan Prof. Dr. Münci Kalayoğlu, karaciğer yetmezliği olan yetişkin ve çocuk hastalarda karaciğer naklini rutin ve kabul edilir bir tedavi olarak tıp dünyasına kazandırdı. 1983 yılında Wisconsin Üniversitesi’nde Karaciğer Transplantasyonu Programı’nı başlattı ve 25 yıl yöneticiliğini yaptı. Wisconsin’deki ilk karaciğer nakli, ilk küçültülmüş (erişkinden çocuğa) karaciğer nakli, ilk “cluster&quot (karındaki tüm organların) nakli, erişkinden erişkine ilk canlı karaciğer nakli, ilk çocuk karaciğer nakli ve eyalette yaşayan en küçük yaştaki hasta çocuğa karaciğer nakli de dahil olmak üzere, 1.500’ün üzerinde nakil gerçekleştirdi. Klinik karaciğer nakillerinde Belzer UW organ koruma sıvısının kullanılmasına da öncülük etti. Prof. Dr. Kalayoğlu, 2006 yılında Türkiye’ye dönmesinin ardından kuracağı yeni Organ Nakli Merkezi için ABD’de eğitim görmüş iki organ nakli cerrahını ekibine dahil etti. Birlikte 12 yıllık bir çalışmanın ardından dünyaca ünlü bilim insanımız, Koç Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ni kurmaları için bu iki cerraha mentorluk yaptı. Organ nakli konusunda dünyanın en iyi cerrahlarından biri olarak kabul edilen Prof. Dr. Münci Kalayoğlu’nun Türkiye Bilimler Akademisi üyeliği ve ODTÜ, Ege Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nden fahri doktorası bulunuyor.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir