Beslenme ve Diyet

Kolajen Nedir? Vücudumuza Faydaları Nelerdir?

Diyetisyen Aysima Duygu Aksoy konu hakkında bilgiler verdi.

Kemiklerimiz, cildimiz, tendonlarımız ve bağlarımız dahil olmak üzere vücudumuza yapı sağlayan proteine kolajen adı verilir. Ortalama 16 çeşit kolajen vardır. Vücudunuzun her kısmında bulunur ve yapı ve destek sağlar. 

Tip 1 ve 3 birlikte alınabilir ve cilt, kas, kemik sağlığı, saç ve tırnakların büyümesini ve bakımını destekleyebilir. Tip 2 kollajen proteinleri sıvıları oluşturur kıkırdak ve eklemlerde çalışır. Yaşlandıkça vücudunuz daha az ve daha düşük kaliteli kolajen üretir. Bunun gözle görülür belirtilerinden biri cildinizde, daha az sert ve esnek hale geliyor.  Kıkırdak da yaşla birlikte zayıflar. Kolajen üretmeye yardımcı olan besin maddelerinden dördü C vitamini, prolin, glisin ve bakırdır.  Ayrıca yüksek kaliteli protein tüketmek vücudunuza ihtiyaç duyduğu amino asitleri verir. 

Vücudunuza zarar veren davranışlardan kaçınarak kollajeni korumasına ve korumasına yardımcı olabilirsiniz.  Bunlar arasında aşırı miktarda şeker yemek, sigara içmek ve güneş yanığı olmak yer alır. Kemik suyu, jelatin, tavuk derisi ve domuz derisi gibi hayvansal ürünler kolajen bakımından çok yüksektir. Araştırmalara göre, tamamlayıcı kollajen, cilt dokusunu ve kas kütlesini iyileştirmenin yanı sıra osteoartrit ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Hiçbir önemli yan etki raporu yoktur.  Bununla birlikte, ek kaynağa alerjiniz varsa alerjik reaksiyonunuz olabilir. 

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir