Ortopedi

Kondromatozis, multipl kondrom, olier hastalığı, mafuccı sendromu

Vücutta birden fazla sayıda kondrom (kıkırdak kökenli iyi huylu tümör) bulunmasına kondromatozis denir. Osteokondromun (iyi huylu kemik ve kıkırdak şapka içeren tümör) birden fazla görüldüğü durumlarda (osteokondromatozis) genetik geçiş olabilirken kondromatoziste genetik geçi yoktur. Sıklıkla vücudun bir yarısında görülür. Vücutta çok yaygın olursa Ollier hastalığı (Ollier’s disease) adını alır. Yumuşak doku hemanjiomları (damar kökenli iyi huylu tümör) ile birlikte görüldüğünde Mafucci sendromu adını alır.

Kondromatozisler vücutta şekil bozukluklarına yol açabilir ve kondrosarkoma (kıkırdak kökenli kötü huylu tümör) dönüşebilir.

Kondromlara oranla daha ender görülürler. Tüm yaşlarda görülebilir. En sık yerleşim yeri ellerdir.

Prof. Dr.Dündar Sabah
Prof. Dr.Dündar Sabah

Multipl kondromlar aşırı büyüyebilirler ve ciddi şekil bozukluklarına yol açabilirler. Sarkoma (kötü huylu tümör) dönüşme olasılıkları değişik çalışmalarda %10-30 arasında bildirilmiştir. Kötü huyluya dönüştüğünde sıklıkla kondrosarkoma dönüşebilirse de fibrosarkom ve osteosarkoma da dönüşebilmektedir.

Tedavi :

Doğrudan hastalığa yönelik tedavi yoktur. Yakınmaya neden olan tümöre küretaj ve/veya kemik grefti ile doldurma uygulanabilir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir