Böbrek Hastalıkları

Kronik Böbrek Yetersizliği

Özel Adatıp Sakarya Hastanesi Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Osman Zikrullah ŞAHİN “Kronik Böbrek Yetersizliği” hakkında bilgiler verdi.

Kronik Böbrek Yetersizliğinin hem ülkemizde hem de dünyada görülme sıklığının giderek arttığını, neredeyse salgın şeklinde görüldüğünü belirten Doç. Dr. Osman Zikrullah ŞAHİN, “Hastalığın erken dönemlerde teşhis edilebilmesi, hastalığın önlenebilmesi veya geç dönemlerde tanı konduğunda ilerleyişinin durdurulabilmesi adına çok önemli.” dedi.

Dünya da yapılan çalışmalarda, her 7 yetişkinden birinde böbrek yetersizliği olduğunun belirtildiğini söyleyen Doç. Dr. Osman Zikrullah ŞAHİN sözlerine şu şekilde devam etti: “Kronik böbrek yetersizliği tanısını temelde kan tahlili ile baktığımız kreatinin ölçümü ile koyuyoruz. Hastanın çeşitli idrar numunelerinin olması, tek böbrekli olması, böbrek nakli geçirmiş olması gibi durumlarda kronik böbrek yetersizliği tanısı içerisinde ele alınıyor. Dünya’da da ülkemizde de kronik böbrek yetersizliğine en sık neden olan hastalık diyabet. İkinci sırada hipertansiyon geliyor. Daha sonra böbreğe özel hastalıklar ve çeşitli genetik hastalıklar izlenmekte. Özellikle diyabet ve hipertansiyon hastası olan kişilerin bir nefrolog tarafından değerlendirilmesi de bu açıdan önemli.”

Daha Fazla Göster
Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın