Kadın Hastalıkları

Labioplasti tıbbi nedenlerle de yapılabilir

Labioplastinin vajinadaki iç dudakları küçültmek veya dış dudakları büyütmek için yapılan cerrahi bir işlem olduğunu ifade eden VM Medical Park Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mine Gültekin Çalık, “Çoğu kişi bu ameliyatın yalnızca kozmetik bir işlem olduğunu kabul etmektedir. Ancak labioplastinin tıbbi, fiziksel ve duygusal birçok nedeni de vardır” dedi.

Labioplastinin günümüzde en sık yapılan genital estetik operasyondan biri olduğunu kaydeden VM Medical Park Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Mine Gültekin Çalık bilgilendirmede bulundu. Op. Dr. Çalık, “Kadınlar genellikle bu işlemi kozmetik nedenlerden dolayı veya fiziksel rahatsızlığı azaltmak için yaptırırlar” şeklinde konuştu. 

AMAÇ GENİTAL RAHATSIZLIĞI GİDERMEK

Labia’nın vajina açıklığının etrafındaki deri kıvrımları olduğunu belirten Op. Dr. Çalık, “Dış kıvrımlara labia majora denir. Labia majör, dış genital organlarınızı korur. İç kıvrımlara labia minör denir ve üretranın ve vajinanın açıklığını korumaya yararlar. Labioplasti işlemi sırasında iç dudakların boyutunu küçültmek için iç dudakların bir kısmını dokudan çıkarırız. Bazı durumlarda rahatsızlığı gidermek ve istenilen görünümü elde etmek için iç dudaklarınıza dolgu maddesi veya yağ dokusu enjekte etmemiz gerekebilir” ifadelerini kullandı.

ENFEKSİYONLARA YOL AÇAN BAKTERİLER ENGELLENEBİLİR

Çoğu kişinin bu ameliyatın yalnızca kozmetik bir işlem olduğunu kabul ettiğini ancak buna rağmen labioplastinin tıbbi, fiziksel ve duygusal birçok nedeni olduğunun altını çizen Op. Dr. Mine Gültekin Çalık, “Labioplasti sırasında, iç dudakların boyutunu küçülterek iç dudakların kenarlarından dışarı taşmamasını hedefliyoruz. Aşırı dudak dokusu egzersiz, fiziksel aktiviteler (bisiklete binmek veya koşmak gibi) ve cinsel ilişki sırasında sıkışabilir ve çekilebilir. Aşırı dudak dokusu, temizliği daha da zorlaştırabilir ve idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilecek bakterileri barındırabilir. Bu nedenle hijyen ve sağlığı iyileştirmek için labioplasti yapıyoruz” dedi.

7 GÜN İÇİNDE GÜNLÜK YAŞAMA DÖNÜLEBİLİR

Labioplasti işlemleri lokal veya genel anestezi altında yapılabileceğini kaydeden Op. Dr. Mine Gültekin Çalık, “Çoğu durumda hasta 6 saatlik takip sonrasında taburcu edilebilir. Hastalar yaklaşık bir hafta içinde işlerine ve günlük rutinlerine dönebilirler. Önlem olarak operasyon sonrasında 6 hafta boyunca yorucu egzersizlerden, cinsel ilişkiden, yüzme, bisiklete binme gibi aktivitelerden kaçınmak en doğrusudur” diyerek sözlerini sonlandırdı.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir