Kadın Hastalıkları

Lazerle Vajinal Daraltma

Vaginal doğumlar ve özellikle de zor doğumlar sonrası ve epizyotemi yaralarının kötü iyileşmesi sonrası vagina genişlemesi ve estetik problemler oluşabilir. Bu durum bayanda ve eşinde cinsel tatminsizlik ve diğer cinsel problemlere neden olabilir. İdrar kaçırma ve büyük abdest problemleri de eşlik edebilir.

Op. Dr. Mine Sıdıka Kermalli
Op. Dr. Mine Sıdıka Kermalli

Vajinayı daraltıp, epizyotomi yaralarının cerrahi onarımı için yapılan işleme perinoplasti denir. Cerrahi işlemler anestezi gerektirir, ayrıca kanama ve enfeksiyon riski de olup cerrahi sonrası iyileşme uzun ve ağrılıdır.

Bu tür tedaviler günümüzde jinekolojik lazer yöntemiyle ağrısız, anestezisis, dikişsiz yapılabilmekte kanama ve enfeksiyon riski olmaksızın ayrıca hastalarımızın bu yöntemle günlük hayata çabucak dönülebilmesi de mümkün olabilmektedir. Kliniğimizde photona jinekolojik lazer uygulamaları hem idrar kaçırma tedavisi hem de vagina estetiği(daraltma işlemi) için uygulanmaktadır.
Lokal anestezik krem uygulaması sonrası 15-20 dakikalık bir işlemle bu iş için özel jinekolojik lazer(photona) problarla yapılır. Hastaneye yatış gerektirmeden ayakta uygulanabilen bir işlemdir. Bu işlem sonrası ilk 10 gün cinsel birliktelik olmamalıdır.Normal iş hayatına ve günlük aktivitelere hemen işlem sonrası devam edilebilir. İyileşme 4-6 hafta süreceğinde hastalar genellikle 1-1,5 ay sonra kontrole çağrılır, gerekirse 2. veya 3. seanslar uygulanabilir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu