Girişimsel Radyoloji

Mamografi çekimine nasıl hazırlanmalıyım?

Mamografi çekimi öncesinde meme ile ilgili yakınmalarınız varsa, doktorunuza bildirmeniz gerekir. Bunun dışında daha önce geçirmiş olduğunuz cerrahi müdaheleleri, hormon kullanımınızı ve varsa ailede meme kanseri öyküsünü ve yakınlık derecenizi bildirmeniz işlemin yararlılığını arttıracaktır.

Mamografi çekimini menstruasyondan önceki hafta içinde yaptırmayınız. Bu dönemde meme dokusu çok daha hassas olduğundan işlem ağrılı olabilir. Ayrıca bazı kadınlarda bu dönemde oluşan aşırı ödem incelemenin kalitesini etkileyebilir. Mamografi çekimi için en ideal menstruasyon bitiminden bir hafta sonrasıdır. Eğer hamile olma olasılığınız varsa lütfen doktorunuzu veya teknisyeninizi uyarınız.

Prof. Dr.Nuri Tenekeci
Prof. Dr.Nuri Tenekeci

Önceki mamografilerinizi inceleme gününde getiriniz. Önceki incelemeler ile kıyaslama mamografi incelemesinin etkinliğini arttırmakta, öte yandan gereksiz ek işlemleri azaltmaktadır

İnceleme gününde koltuk altı veya meme üzerine sprey deodorant veya pudra sürmemeniz önerilir. Bazen bunlar meme içindeki küçük kireçlenme odakları (mikrokalsifikasyonlar) ile karışabilir. Gerektiğinde roll-on tarzı deodoranlar tercih edilebilir.

İnceleme öncesinde bel yukarısındaki giysilerinizi çıkararak size vereceğimiz birkere kullanımlık önlüğü giyeceksiniz. Bu nedenle elbise yerine rahat giyip çıkarabileceğiniz gömlek veya kazak gibi giysiler tercih etmeniz önerilir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir