Kanser & Onkoloji

Meme kanseri tanısı aldım. Ne yapmalıyım? Nereden başlamalıyım?

MEME KANSERİ SEVGİ, ŞEFKAT VE PROFESYONEL BİR EKİPLE TEDAVİ EDİLMELİDİR!..
Meme kanseri tanısı günümüzde her sekiz kadından birine verilmektedir.Meme kanserini olduğunu öğrenen bir kadın kafa karışıklığı ,spekülatif söylemler ,yanlış bilgi ve yönlendirmelerle başbaşa kaır.İşte bu dönmede doğru bilgi ve doğru yaklaşım en önemli başlangıçtır.

Meme kanseri tanı ve tedavisinde son 30 yılda olan değişimler sayesinde ciddi gelişmeler olmuştur.Meme kanserinin yaygın görülmesi,tedavi yöntemlerinin değişmesi,farkındalığın artışı ve böylece erken dönemde meme kanseri tanısı alınması,tedavi yaklaşımında bireye özgü tedavilerin geliştirilmesi ile son yıllarda onkolojik güvenliği yüksek,estetik sonuçları iyi,yaşam kalitesinin ve hastanın psikolojisının önemsendiği yüksek oranda sağkalımın olduğu tedavi yaklaşımları vardır.

Op. Dr.Ali Özlük
Op. Dr.Ali Özlük

Günümüzde artık modern yaklaşım hastanın tedavi planlamasında kanser tedavisinde uzmanlaşmış bir ekip ile hastanında tedavi kararına katıldığı alternatiflerin tartışıldığı bir ortamda karar verilmesidir.Burada amaç hastaya en ideal bilimsel olan ve sonuçlarının en iyi olabileceği tedavi kararı olmalıdır.Bu yüzden ilk tanı anında aceleci,telaşlı ve panik halinde hasta ve yakınlarının davranış şekillerinin yerine daha sakin ve tedavi temelinin doğru yapılandırıldığı bir yaklaşım sergilemekle ideal bir başlangıç yapılmalıdır. Çünkü meme kanseri tanısını yeni öğrenmiş bir hasta öncelikle endişelenir,deyim yerinde ise şok olur ve korkuları vardır. Bu dönemde şefkatli bir yaklaşım ve doğru ve gerçekçi bilgilendirme ile hasta ve yakınlarında gerçeği kabullenme süreci başlar. Hasta bu dönem için kafasında birçok sorularla hekimin karşısındadır. Hasta ve yakınlarının bu süreci sıkıntısız geçirmesinde profesyonel bir anlayış çok önemlidir.

Hasta meme kanseri tanısını kabullendikten sonra daha akılcı ve doğru düşünmeye başlar ve doktorun karşısında ‘’Evet. Doktor!…Ben meme kanseri hastasıyım ne yapıyoruz nasıl başlıyoruz?’’ İşte bu aşamada Meme cerrahı, hastaya ideal tedavi seçenekleri ve sonuçlarını sunar ve tedaviye adım adım başlanır. Çünkü bizler bu grup hasta ve yakınları ile yaşam boyu birlikteliğimiz olacaktır. Sevgi ve şefkatle olan tecrübeli ve profesyonel yaklaşım tedavinin ilk ve en önemli basamağıdır. Tedavi seçeneklerinin hastanın yaşı,kanserin boyutları ve yaygınlığı, psikososyal durumu,yandaş hastalığının varlığı,ve kadının istek ve beklentileri dikkate alınarak tedavi karar birlikte verilmelidir.

Tedavi yolculuğumuz iyleşeceğimize inanarak başlar..
Sağlıkla ve sevgiyle kalın…..

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir