Kanser & Onkoloji

Meme kanseri tedavisinde kurtarıcı çözüm: Onkoplastik cerrahi

  • Hayat boyu her 8 kadından birinin meme kanserine yakalanma riskinin olduğunu söyleyen Özel Esentepe Hastanesi Meme Kliniğinden Op. Dr. Aydın Ulaş, “Hastalar, kanser tanısını kabullenip cerrahi ve medikal tedavi sürecinde travma yaşamakla birlikte vücudunda oluşacak fiziksel değişimler nedeniyle psikososyal travma yaşamaktadır. Onkoplastik meme cerrahi yöntemleri, meme kanseri  tedavisini onkolojik ilkelerden ödün vermeden, iyi bir kozmetik sonuçla uygulamayı amaçlamaktadır” dedi.

Meme kanseri, meme dokusunda gelişen hücrelerin kontrolsüz şekilde çoğalmasıyla başka organlara da yayılma potansiyeli taşıyan tümoral bir oluşumdur.

Meme kanseri cerrahi tedavisinde temel amacın kanserli dokunun hastanın vücudundan uzaklaştırılması ve yaşamın kurtarılması olduğunu dile getiren Özel Esentepe Hastanesi Meme Kliniğinden Op. Dr. Aydın Ulaş sözlerine, “Meme kanseri nedeniyle memenin bir kısmının veya tamamının kaybedilmesi, cerrahi yapılan alanda yara izi (skar), göğüste asimetri oluşması (iki meme arasında boyut farklılıkları) kadınları psikososyal yönden olumsuz etkilemektedir”  ifadesini ekledi.

Hastaların kanser tanısını kabullenip cerrahi ve medikal tedavi sürecinde travma yaşamakla birlikte vücudunda oluşacak fiziksel değişimler nedeniyle psikososyal travma yaşayabildiklerini ifade eden Dr. Ulaş, “Meme, kadınlar için estetik ve fonksiyonel açıdan önemli, fiziksel olarak gözle görünen bir organdır. Bu nedenle memenin kaybı kadınlarda kadınsılığın kaybı, cinsellik, benlik saygısı, özgüven eksikliği, beden imgesi bozulması, depresyon, yaşam kalitesinin olumsuz etkilenmesi psikososyal durumlarını da cerrahi kadar etkiler” dedi.

“Onkoplastik cerrahi, hastanın memesinin özellikleri dikkate alınarak yapılır”

 Onkoplastik meme cerrahi yöntemlerinin meme kanseri  tedavisini onkolojik ilkelerden ödün vermeden iyi bir kozmetik sonuçla uygulamayı amaçladığını dile getiren Op. Dr. Aydın Ulaş, böylece hastanın yaşam kalitesinin artmasının sağlandığını ifade ediyor.

 Onkoplastik cerrahinin, plastik cerrahi tekniklerinin onkolojik meme cerrahisi ile birleştirilerek kullanılması olarak tanımlandığını vurgulayan Dr. Ulaş, yapılacak cerrahi tedavi planının tümörün ve hastanın memesinin özelliklerinin dikkate alınarak yapıldığını dile getirdi.

Onkoplastik cerrahi teknikleri

Onkoplastik meme cerrahisini, meme kanserinin tedavisinde memenin alınması gerektiği durumlarda  meme dokusunun oluşturulması ameliyatı olarak tanımlayan Op. Dr. Aydın Ulaş, “Memedeki tümörü yok etmenin ardından bölgenin yapısını en iyi şekilde korunmasını sağlamak bu cerrahideki amaçtır” ifadelerine yer verdi. 

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir