Kanser & OnkolojiÜroloji

Mesane kanseri

Mesane yani diğer adı ile idrar torbası böbrekler tarafından üretilen idrarın süzülerek toplandığı göbek deliğinin daha aşağısında bir seviyede karın içerisinde de yerleşmiş bir kese olarak tanımlanır. Mesane dış yüzeyinde bir zar, altında kasılarak idrarın dışarı atılmasına yarayan 3 sıralı kas tabakası ve en iç tabaka da mukoza olarak adlandırılan mesanenin iç yüzeyini döşeyen hücreler den oluşur. Mesane kanseri mesaninin iç yüzeyini döşeyen hücrelerden gelişir. Genellikle kötü huylu tümörlerdir. Tespit edilip tedavi edilmediği durumlarda kas tabakasına ve buradan da çevre organlara ve tüm vücuda yayılma ihtimali bulunur. Bu nedenle erken evrede yakalanması tedavinin başarısı ve tedavi şekli açısından önem arz eder.

-Mesane kanseri neden oluşur?

Günümüzde mesane kanseri gelişiminde birçok risk faktörü sıralanmaktadır. Bunlar arasında en net olarak bilinenleri ;

Sigara kullanımı

Bazı kimyasal maddeler ile çalışmak ve ya bunlara marız kalmak.(Lastik sanayisinde, tekstil veya boya sanayisinde kullanılan kimyasallar)

Genetik faktörler (Ailesel hikaye, beyaz ırk, erkek cinsiyet gibi)

Beslenme şekli (kızarmış aşırı yağlı yiyecekler)

İdrar kesesine yerleşen ve tedavi edilmeyen çeşitli paraziter enfeksiyonlar sonucuolarak sayılabilir.

-Mesane kanseri belirtileri nelerdir ?

Prof. Dr.Hasan Biri

En sık karşılaşılan belirti kanlı idrar dır. Kanlı idrar hafif pembemsi renkte olabileceği gibi yoğun kırmızı hatta pıhtılı şekilde de olabilir. Bunun yanı sıra diğer üroloji hastalıklarda da görülebilen idrar yaparken ağrı, sık sık idrara gitme ve idrar yaparken göbek altında ağrı olması gibi belirtiler de verebilir.

-Mesane kanseri tanısı nasıl konulur ?

Tanı konulması için tam idrar analizi, ultrasonografi, tomografi, MR gibi yöntemler mevcuttur. Ancak kesin tanı anestezi altında yapılacak olan sistoskopi (ince bir kamera sistemi yardımı ile mesane içerisine idrar kanalından girilip mesane içerisinin direk olarak görülerek değerlendirilmesi işlemi) ve bu sistoskopi de görülen tümörden alınan doku parçalarının (biyopsi) patolojik incelenmesi ile mümkündür.

-Mesane kanseri tedavisi nasıl yapılır?

Mesane kanserinde tedavi hastalığın evresine göre değişiklik gösterir. Yani ilerlemiş evrelerde tespit edilen hastalıklarda veya oldukça agresif olduğu gözlenen tümörlerde tedavi şekli değişir.

Erken evrede. Yani tümor henüz mesanenin kas tabakasına ulaşmamış durumlarda tümörün endoskopik olarak (idrar kanalından kamera yardımı ile girilerek çıkarılması). Bu işleme transüretral mesane tümörü rezeksiyonu (TUR-MT) denilmektedir. Yapılan bu ilk ameliyat sonrası patoloji sonucuna göre tedavi şekli belirlenir. Henüz yayılmamış bir tümör ise bu ilk ameliyat sonrası mesane içerisine 6 hafta süre ile ilaç tedavisi yapılır (kemoterapotik bir ilaç veya BCG olarak bilinen tüberküloz mikrobunun zayıflatılmış hali). Mesane içerisine ilaç oldukça ince bir sonda ile uygulanır ve hastanın bir saat sonra idrarını yapması istenir. Bu işlem için hastanede yatmaya gerek yoktur. Ağrısız bir işlem olup 5-10 dakika sürer. Mesane tümörü tekrarlama riski yüksek bir hastalık olduğundan doktorunuzun önereceği aralıklar la düzenli olarak sistoskopi işleminin tekrarlanması gereklidir.

Eğer tümör kas tabakasına yayılmış veya agresif seyirli ve sık tekrarlayan bir tümör ise radikal sistektomi olarak bilinen mesanenin tamamen çıkarıldığı bir ameliyata gerek vardır. Bu ameliyat ile idrar torbası yani mesane tamamen çıkarılıp yerine hastanın genel durumu ve yaşına göre ya bağırsak tan yeni bir mesane yapılır veya idrar kanalları karın içerisinde birleştirilip karın ön yan duvarında cilde ağızlaştırılır (idrar karın ön yan duvarına takılan bir torbaya dolar ve hasta bu torbayı değiştirir). Sistektomi ameliyatı açık veya kapalı yöntemler ile yapılabilir. Hastanemizde açık ve kapalı yöntemler(Hem laparoskopik hemde robotik cerrahi) kliniğimiz pratiğinde başarılı bir şekilde uygulanmaktadır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir