Gastroenteroloji ( Mide Hastalıkları )

Mide Botoksu İle 1 Hafta İçinde Açlık Hissi Kayboluyor

Mide botoksu nedir?

Yaklaşık 10 ila 15 yıldır uygulanan mide botoksu; endoskopik olarak uygulanır. Midenin; iştah ve açlık üzerinde etkisi olan sinir ve kaslar geçici olarak etkisiz hale getirilir. Bu uygulama; ameliyat gerektirmeyen yeni dönem obezite tedavi yöntemidir.

20 dakika sürüyor!

15 ila 20 dakika kadar süren bu uygulama sonrasında; yemek yeme isteği üzerinde etkisi bulunan sinir ve kaslar 6 ay kadar etkisiz hale getirilir. Buna bağlı olarak; iştah azalır ve mide kasları kasılma yeteneklerini yitirir. Böylelikle midenin boşalması da geciktirilmiş olur. Besinler ise midede daha uzun kalacağı için tokluk hissi uzar ve az gıda tüketimi ile kişi kendisini çoğu zaman tok hisseder. Bu süreçten sonra ise kiloda azalmalar görülmeye başlanır.

Herhangi bir ameliyat hazırlığına gerek yok…

Botoks enjeksiyonu; midenin detaylı olarak görüntülenmesini sağlayan endoskopi ile yapılır. Yani; hastanın hissedeceği yalnızca; “gastroskopi” uygulaması kadardır. Herhangi bir ameliyat hazırlığına gerek yoktur. Endoskopinin ucunda bir kamera vardır bu cihaz ağız içerisinden mideye ulaştırılır. Alınan görüntü sayesinde ilgili bölgeye botoks enjeksiyonu yapılır. Bu esnada rahatlamayı sağlayacak sedasyon ilaçları verilmiş olacağı için hasta hiçbir şey hissetmeyecektir.

Vücut kitle indeks değeriniz 35’in altında mı?

Mide botoksu uygulaması; özellikle son yıllarda etkin olarak uygulanmaya başlanmış olan bir obezite tedavi yöntemidir. Daha çok; diyet programlarına uymak konusunda sorun yaşayan, düzenli egzersiz yapamayan ve obeziteye bağlı pek çok sağlık sorunu görülen kişiler için mükemmel bir tedavidir. Bu uygulamayı tercih edebilecek kişilerin vücut kitle indeks değeri; 35’in altında olmalıdır. Bu değerin üzerinde olan kişilerin mide botoksu yaptırması tavsiye edilmemektedir.

Mide ülseri, gastrit ve on iki parmak bağırsağı ülseri gibi rahatsızlıkların varlığı durumunda ise mide botoksunun yaptırılmasından önce bu hastalıkların tedavi ettirilmesi ve daha sonra bu uygulamanın yaptırılması gerekir.

Hiçbir riski ve yan etkisi bulunmuyor…

Etkisi yaklaşık 4 ila 6 ay süren mide botoksu uygulamasının hiçbir riski ve yan etkisi bulunmamaktadır. Başarı sonuç oranları yüksek ve güvenilir bir yöntem olan bu uygulama sonrasında; hasta, 1 ila 2 saat içerisinde hastaneden taburcu edilebilmektedir. Çok nadir, kısa süreli olarak; bulantı ve hazımsızlık sorunları gözlemlenebilir.

1 hafta içinde açlık hissi kayboluyor!

Uygulamanın 3 gün sonrasında açlık hissinde azalma görülür. 1 hafta sonra ise bu his tamamen azalır ve 4 ila 6 ay süre kadar devam eder.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir