Akapunktur

Migren tedavisi ve hipnoterapi

Migren bulantı,kusma,çift görme gibi başka birçok şikayetle birlikte ortaya çıkan, çoğunlukla başın bir yarısında odaklanan, ışıktan ve sesten aşırı rahatsızlık duyulan, farklı tipleri olup nöbetler halinde gelen bir tür baş ağrısıdır.Migren tanısı koyulabilmesi için; aşağıdakilerden en az iki özellik bulunmalıdır.Tek taraflı baş ağrısı, zonklayıcı karakter, rutin aktivitelerle kötüleşen orta yada şiddetli düzeyde ağrı.Ayrıca şunlardan da en az biri olmalıdır.Bulantı ve/veya kusma, ışık ve sesten rahatsızlık .Migrenin nedeni çoğunlukla psikolojiktir. Genellikle bilinçaltındaki neden öfke ve değersizlik düşünceleridir.Bu kişiler genellikle öfkelidir,herkesin ona kötü davrandığını düşünür.Genellikle takıntıları olan, kontrolü daima elde tutmak isteyen, titiz, detaycı ve mükemmeliyetçi kişilerde daha sık görülür.

Kadınlarda erkeklere göre üç kat daha fazla rastlanır. Migrende günümüzde yapılan tedaviler genellikle nedene yönelik değil, belirtileri geçirmeye yöneliktir.İlaç tedavisi altındaki kişi de migren nöbeti geçirebilir. Bu kişiler şiddetli ağrıların her an başlayabileceği korkusuyla yaşamakta ,depresyona girebilmektedirler.Bu da migreni tetiklemektedir.

Migren ataklarını tetikleyen etmenler çok çeşitlidir ve kişiden kişiye göre değişir. Başlıcaları:

-Stres,

-Yoğun fiziksel aktivite,

-Aç kalma, öğün atlama,

-Parlak ışık,

-Sigara, sigara dumanlı ortamlar,

-Başa alınan darbeler,

-Gürültü,

-Uykusuzluk veya uyku düzeninin değişmesi,

-Hormonal değişiklikler;menapoz dönemi, adet görme veya öncesi, hamilelik, doğum kontrol hapları,

-Bazı yiyecekler: çikolata, süt, peynir, salam, sosis, domates, patates, çay, kahve.

Uyguladığımız hipnoz destekli bütüncül psikoterapi migren tedavisinde çok başarılıdır. Hipnoterapi ayrıca ilaç tedavisini de destekler,ilaç tedavisini devam ettirmek istemeyen ya da yan etkilerinden dolayı yararlanamayan kişilerde başarılı sonuçlar elde edilen bir tedavi şeklidir. Hipnoterapide yaş geriletmesi yapılarak sorunun ilk başladığı ana gidilir,başlatıcı faktör bulunur, ortadan kaldırılır ve kalıcı tedavi sağlanır. Hastaya atak geldiğinde kendi kendine nasıl hipnoz yapacağı öğretilir,migren nöbeti geldiğinde hastanın bulantı,kusma,çift görme gibi belirtiler tamamen düzelir,baş ağrısı şikayeti kabul edilebilir düzeye iner veya başka şekilde hissedilir(baş ağrısı olmayacağı bunun yerine avuç içinde kaşınma hissedeceği telkin edilir). Yapılan uygulamalar sonucunda, tetikleyici faktörlere karşı direnç oldukça hızlı bir şekilde artmakta, nöbet aralıkları gittikçe uzamakta ve kişi, migrene bağlı yaşamın kıskacından çıkmaktadır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı