Bebek ve ÇocukPsikiyatri – Ruh Sağlığı

Misofonia

İnsanların yemek yerken ağız şapırdatması, bir şeyler içerken höpürdetme sesleri çıkarmasından rahatsız olur musunuz? Kim olmaz ki dediğinizi duyar gibiyim. Bu seslerden rahatsız olma hemen hepimizde az ya da çok miktarda vardır ama bazen öğle çok ve çeşitli olur ki kişilerin yaşamını çok olumsuz etkiler. Misofonia olarak adlandırılan bu durum insanların doğal yollarla çıkardığı seslerden aşırı rahatsız olma ve sonrasında hissedilen hoş olmayan duyusal deneyimler şeklinde tanımlanmaktadır. Aşırı düzeyde iğrenme, beğenmeme anlamındaki miso ile ses anlamına gelen fonia kelimelerinin birleşmesi sonucu oluşmuştur.

Uzm. Dr. Rukiye Çolak Sivri

Sakız çiğneme gibi ağız ve dişlerden çıkan sesler, parmakla, elle, vücutta herhangi bir sürtünme sonucunda olan, ya da hızlı nefes alma gibi ağızdan burundan çıkan sesler misofonia sorunu olan kişileri etkileyen başlıca seslerdir. Böyle kişiler bu durumla karşılaştıklarında kaçma, o ortamdan uzaklaşma ya da o ortama girmeme gibi davranışlar sergiler. Eğer çevresi ve ailesi tarafınca ısrar edilirse öfkelenme, sinirlenme, agresyon gösterebilirler. Hatta bazen fiziksel şiddete bile başvurabilirler. Yapılan çalışmalar misofonianın daha çok çocuk ve ergenlik döneminde başlangıç gösterdiğini destekler nitelikte. Ne sıklıkta görülen bir sorun olduğu ve nedeni henüz tam belli değil.

Bilim insanları bu sorunu yaşayan kişilerle ilgili araştırmalarını sürdürmeye devam ediyor. Elde edilen veriler duygusal sistem olarak tarif edilen limbik sistemle işitme sistemi arasında bir bağlantı sorunu olduğuna işaret ediyor. Yapılan çalışmalarda tik bozukluğu, takıntı hastalığı gibi bazı psikiyatrik sorunlarla yakın ilişkili olduğunu gösterilmiştir. Ayrıca yapılan çalışmalar ailesel yatkınlığa da işaret etmektedir. Yani bir aile üyesinde misofonik şikayetler varsa diğer aile üyelerinde de görülme ihtimali artmaktadır. Tedavisi ile ilgili bilimsel veriler literatürde kısıtlıdır. Daha çok sınırlı vaka bildirilerine dayanmaktadır.

Eğer siz veya çevrenizdeki bir kişi bu ve buna benzer bir sorun yaşıyorsa mutlaka bir ruh sağlığı çalışanına başvurmalı.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir