Beslenme ve DiyetPsikiyatri – Ruh Sağlığı

Mutluluk Veren Besinler Nelerdir?

Diyetisyen Gözde Ağca, besinlerin duygular üzerine etkileri tarih boyunca insanoğlu tarafından merak edildi. Ortaçağ döneminde insanlar iyi bir ruh hali için ayvayı tercih ederken, sakinleşmek için yeşillik ve marulu kullandı. Günümüzde de besinlerin gücü yine en çok araştırılan konular arasında yer alıyor. Bilimsel çalışmalar duyguların, ne yemek istediğinizi oldukça etkilediğini gösterdi dedi. Mutluluk ve beslenme arasındaki ilişkiyi anlatan Gözde Ağca,

Peki siz, stresli olduğunuz dönemlerde daha çok yemek yediğinizi veya aniden tatlı istediğinizi fark etmiş miydiniz? Bu dönemlerde basit karbonhidrat tüketimi, şekerli ve yağlı yiyecek tüketimi artar. 

Oysa tam tersi daha mutlu ve enerjik hissetmek, beslenmenizdeki sağlıklı,  doğru tercihlerde saklı!

Dyt. Gözde Ağca

British Journal of Health Psychology dergisinde yayınlanan bilimsel bir çalışma, insanların gün içerisinde daha fazla meyve ve sebze tükettiğinde kendilerini normalden daha mutlu ve daha enerjik hissettiğini gösterdi.

Buna ek olarak tüm dünyada yapılan bilimsel çalışmalar gösteriyor ki; sebze ve meyve tüketenler, tam tahıldan ve omega-3’ten zengin beslenenler kendilerini daha iyi hissediyor. Üstelik bu kişilerin depresyon ve anksiyete tanısı daha az oluyor.

Mutluluk hormonu olarak bilinen uyku ve iştah üzerine etkileri olan seratoninin artması da daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Seratoninin ise vücutta üretilebiliyor. Seratoninin vücutta üretilmesini sağlayan yiyecekler arasında yumurta, muz, ananas, ıspanak, fındık, süt, kalamar, hindi ve kabak çekirdeği var. Bu besinleri daha iyi bir ruh hali için alışveriş listenizden eksik etmemeyi unutmayın. 

Zihinsel ve fiziksel sağlık ayrılmaz bir bütün. Bu sefer stresli olduğunuz bir anda sağlıklı bir tercih olarak kendinize muz ve kakao ile süt hazırlamaya ne dersiniz? Daha da pratik olsun derseniz sadece muzları dilimleyip bol kakao ve fındık ile süsleyip biraz dondurup kendinize enfes bir mutluluk öğünü hazırlayabilirsiniz, dedi.

Daha Fazla Göster
Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın