Psikiyatri – Ruh Sağlığı

Müziğin Psikoloji Üzerine Olumlu Etkiler

Müzik dinlemek bir çok insana pek çok kez eğlenceli gelebilir, fakat sizi psikolojik açıdan daha sağlıklı hale getirebilir mi? Müzik bir zevk ve memnuniyet kaynağı olabilir, ancak bilimsel araştırmalar bunun yanında birçok farklı psikolojik faydası olduğunu da bizlere kanıtlamıştır. Müziğin psikolojimize faydaları neler bu yazımda sizlere aktarmak istiyorum. Müziğin düşüncelerinizi, duygularınızı ve davranışlarınızı etkileyebileceği düşüncesi, muhtemelen bir sürpriz gibi gelmeyecektir. En sevdiğiniz, hareketli bir parçayı dinlerken oldukça mutlu oluyor ya da duygusal bir canlı performans eşliğinde gözyaşlarınızı tutamıyorsanız, müziğin gücünün farkına varan olursunuz. Müziğin aslında psikolojik sağlamlığımız üstünde bir çok olumlu etkisi var. Bazı önemli etkilerine bir bakalım.

  1. Müzik, Bilişsel Performansınızı Geliştirebilir

Bilimsel araştırmalar, arka planda çalan müziğin, başka bir aktiviteye odaklanan bireylerde bilişsel görevler üzerindeki performansı geliştirebileceğini ileri sürmektedir.

  • Müzik Stresi Azaltabilir

Oldukça fazla strese maruz kaldığımız gündelik yaşamda müziğin stresi azaltmaya veya yönetmeye yardımcı olabileceği aslında uzun zamandır biliniyor. Zihni rahatlatmak için ortaya çıkarılan yumuşak tınılı meditasyon ağırlıklı müziklerin etkisi bilimsel olarak kanıtlanmış durumda.

  • Müzik, Hafızanızı Güçlendirebilir

Öğrencilerin çoğu, ders çalışırken müzik dinlemekten keyif alıyor. Peki bu gerçekten güzel ve doğru bir fikir mi? Bilimsel araştırmalar sevilen müziği dinlemenin belleğin gelişimine etkisi olduğunu bizlere gösteriyor.

  • Müzik, Acılarınızla Başa Çıkmanıza Yardımcı Olur

Bilimsel araştırmalar, müziğin, acı ve ağrı yönetiminde bizlere yardımcı olabileceğini göstermiştir.

  • Müzik, Uykuyu daha sağlıklı hale getirir.

Uykusuzluk bir çok farklı yaş grubundaki insanları etkileyen ciddi bir problemdir. Bu problemin yanı sıra diğer yaygın uyku bozukluklarının tedavisi için birçok yaklaşım olmasına rağmen, bilimsel araştırmalar özellikle klasik müzik dinlemenin güvenli ve oldukça etkili bir çözüm olabileceğini bizleee göstermiştir.

  • Müzik, Motivasyonu Güçlendirir

Müzik dinlerken spor ve egzersiz yapmayı daha kolay bulmanın aslında arka planda bir sebebi var. Bilimsel araştırmalar hızlı tempolu müziğin dinlenmesinin insanları daha fazla çalışmaya yönelttiğini kanıtladılar.

  • Müzik, Moralinizi Yükseltir

Müziğin bilim destekli faydalarından birisi de, kişide mutluluk duygusunu ortaya çıkartması. İnsanların müzik dinlemelerinin sebepleri üstüne yapılan bir araştırmada, araştırmacılar müziklerin uyarılma ve duygu durumlarındaki olumlu gelişmelerine yönelik önemli bir rol oynadığını keşfettiler.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir