Beslenme ve DiyetPlastik ve Estetik CerrahiYaşam Tarzı

Ne yersen ‘o’sun

Yediklerinizin etkisi sağlığınıza ve bel çevrenize işaret eder. Besinlerin sağlığa olduğu kadar güzelliğe de etkisi vardır. Yedikleriniz ile saç, cilt ve tırnaklarıza yansır. Market alış-verişinizde sepetinizde bulunması gereken yiyecekler;

Ispanak değerlidir çünkü 2 önemli vitaminden zengindir. A ve E vitamini.

A vitamini cilt kurumasını önler. Sadece yüzünüz değil aynı zamanda kafa derinizdeki kurumayı önlemede etkisi var.

E vitaminini çoğu anti-aging ürününde kullanıldığını görürüz. Çünkü cildin esnekliği ve elastikiyetini korumasını sağlar ve cildi güneşin zararlı etkilerinden korur.

Dyt.Burcu Tunç
Dyt.Burcu Tunç

Birkaç çilek portakaldan daha yüksek miktarda C vitamini içerir. C vitamini güzelliğimizi korumak için gereklidir çünkü kollojen üretimini artırır. Journal of Nutrition’da yayınlanan araştırmaya göre, 20-40 yaş arası yeterli C vitamini tüketen bireylerde, %0’li yaşlarında, tüketmeyenlere göre daha az kırışıklık görülmüş.

Hiçbir diyet yeterli protein almadan tamamlanmaz. Güzellik söz konusu olduğunda, protein en temel besindir. Protein eksikliğinde cildin daha soluk olduğunu görürüz. Aynı görüntü saç ve tırnaklarda da ortaya çıkar. Tavuk göğsü saf protein kaynağıdır. 1 porsiyonu sadece 35-40 kalori içerir ve yağ oranı düşüktür.

Yeşil çay antioksidan doludur. Antioksidan içeriği çoğu “”süper besin”” den daha yüksektir. Journal Nutriton’da bir araştırmaya göre, günde 2-6 bardak arası yeşil çay tüketenlerin cilt kanserine yakalanma riski azalıyor. Aynı zamanda kırışık oluşumunu azaltmada etkili. Sağlıklı ve genç görünümlü cilt için yeşil çaydan vazgeçmeyin.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir