Psikiyatri – Ruh Sağlığı

Öfke Kontrolünde etkili öneriler

Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız konu hakkında önemli bilgiler verdi.

İnsanlar ara sıra sinirlenmeye meyilli olabilir. Öfke durumunda insanlar adeta kan beynine sıçramış gibi hisseder ve mantıksızca davranır, sonrasında ise yaptıklarından pişmanlık duyarlar. Açıkça ifade edilebilir ki öfke hafife alınmaması gereken bir duygu ve öfke kontrolü yapmayı başarabilmek için ciddi çabalar sarf edilmesi gerekiyor. Öfkeyi ve nasıl işlediğini anlayarak öfkenizin sizi kontrol etmesi yerine siz onu kontrol edebilirsiniz.

Neden Öfkeleniriz ?

Öfke; doyurulmamış isteklere, engellenmeye, incitilmeye, sınırlarımızın işgal edilmesine, haklarımızın çiğnenmesine, tehdit edilme vb. istenmeyen sonuçlara ve karşılanmayan beklentilere verilen doğal ve evrensel bir duygusal tepkidir. Kendimizi ifade etme fırsatı bulamadığımızda ya da yetersizlik hissettiğimizde de ortaya çıkabilir. Başkalarına öfkelenmenin yanı sıra bazen kendimize karşı da öfke hissetmek olası bir durumdur.

Öfke hissettiğimiz her durum bizi aynı yoğunlukta kızdırmaz. Bizi kızdıran olayın özellikleri ve nasıl gerçekleştiği, o durumu öznel olarak nasıl yorumladığımız ve o anki ruhsal halimiz, hissedeceğimiz öfkenin yoğunluğunu etkiler.

Öfke Kontrolünde Öneriler

1) Öncelikle duygu, düşünce ve davranışlarınızı fark edin. Sizi neyin öfkelendirdiğini, nasıl bir tepki verdiğinizi, ne hissettiğinizi detaylıca analiz edin.

2) Öfkeliyken bulunduğunuz ortamı bir süreliğine terk edin. Ancak tekrar geri geleceğinize dair bilgi verin. Bunun bir terk ediş olmadığını ve sakinleşmek için yaptığınız bir mola olduğunu dile getirin.

3) Sizi öfkelendiren durum karşında öncelikle karşınızda ki kişiyi dinleyin ve ona sorular sorun. Dikkatinizi olabildiğince onun yanıtlarına yoğunlaştırın.

4) Ardından duygu ve düşüncelerinizi şeffaf ve açık bir şekilde ifade edin.

5) Pişmanlık hissettiğiniz bir durum yaşıyorsanız hangi aşamada olursanız olun özür dilemeli ve pişmanlığınızı dile getirmelisiniz.

Uzman Psikolog Kaan Üçyıldız,” Öfke kontrolü sağlanamadığında farklı problemlerde açığa çıkabilmektedir. Öfkelendiğinizde stres hormonları salınır, kalp çarpıntısı, göğüste sıkışma hissi, ateş basması gibi farklı semptomlara dönüşebilir. Uzun vadede ise bağışıklık sistemini olumsuz etkileyebilir. Öfke kontrolü sağlığınız açısından önem arz etmektedir. Tüm çabalarınıza rağmen hala öfkenizi kontrol edemediğinizi düşünüyorsanız bir uzmana başvurmalısınız.”dedi.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir