KBB (Кulak Burun Boğaz)

Otoplasti (kulak estetiği)

Kepçe Kulak Estetiği (Otoplasti)

Kepçe kulak genetik bir sorundur. Kepçe kulak için üretilmiş olan bazı materyaller sadece geçici çözüm sunmaktadır.Kepçe kulak bantları,kepçe kulak saç modelleri veya kepçe kulak yapıştırıcıları uzun vadede etkili olan çözümler değildir. Bu sıkıntıdan kesin olarak kepçe kulak ameliyatı ile kurtulmak mümkündür.

Kepçe kulak deformitesi, normal anatomik pozisyonun aksine, kulak kepçesinin öne doğru kıvrık olması durumudur. Kepçe kulak çocuklarda önemli psikososyal, duygusal veya davranışsal sorunların kaynağı olabilen sık karşılaşılan bir problemdir. Doğumsal kulak deformiteleri arasında en sık görülenidir. Kepçe kulak operasyonları güvenli işlemlerdir. Kepçe kulak estetiğinde kulağın sadece dış kısmına müdahale edildiğinden işitme ile ilgili bir sorun yaratmaz.

Operasyon Yaşı

Kulak kepçesi gelişimini yaklaşık 6 yaş civarında tamamlar. Önerilen kepçe kulak estetiği için en uygun dönem okul öncesi dönemdir. Okula başlama çağında çocukların iletişim kurduğu arkadaş çevreleri genişler ve bu dönem çocuklar için çok kırılgan ve hassasdır. Kulak görünümleri ile alay edilmesi ve lakap takılması gibi durumlardan etkilenirler. Bu durum özgüven eksikliğine neden olabilir ve ileri yaşlarda kulaklarını saçları ile saklama ihtiyacı hissedebilir. Estetik kulak operasyonu daha sonra ki her yaşta da düzeltilebilir.

Operasyon Öncesi Görüşme

Görüşmede öncelikle sizin şuan ki kulağıızda şikayetleriniz ve operasyon sonrası beklentiniz değerlendirilir.

Kulağınızın 6 değişik açıdan fotorafı çekilip operasyon sonrası muhtemel görüntüsü hakkında size bilgi verilir

Ameliyat edilmiş kepçe kulakların, operasyon öncesi ve sonrası fotorafları gösterilir.

Operasyona karar verdiğinizde size uygun ameliyat günü planlanır.

Operasyon Tekniği

Ameliyatsız İple Kepçe Kulak Estetiği; Bu kulak deformasyonu fazla olmayan, uygun hastalara yapılması gerekir. Basit ve kolay bir yöntemdir. Genellikle güven verici ve sağlam bir işlem değildir. Kesin, sağlam ve etkin bir sonuç almak için kıkırdak şekillendirme yaparak onarılması daha güvenilir bir seçenektir.

Kepçe Kulak Estetiği; Kulağın görünen yüzeylerinde dikiş izi oluşturulmaz. Kulak arkasından yapılan yaklaşık 3 cm kadar dikey kısa bir kesi ile bu operasyon geçekleştirilir. Kıkırdağa istenilen şekillendirme yapılıp kalıcı dikişler ile sabitlenir. Kulak derisi eriyen dikişlerle dikilerek kulak sargı ile sarılır. Eriyen dikiş kullanıldığından, dikiş alınmasına gerek kalmaz.

Operasyon Süresi

Kulaktaki deformiteye bağlı olarak 30 dakika –2 saat arasında değişir

İyileşme Süreci

Operasyon olduğunuz gün evinize dönebilirsiniz.

Lokal anestezinin etkisinden dolayı operasyon sonrası yaklaşık 4 saat ağrı olmaz, sonrasında hafif bir ağrı hissedersiniz ve günlük yaşantınızı etkileyecek düzeyde değildir. Buda verdiğimiz ağrı kesiciler ile sizi rahatlatır.

Doç. Dr. Şaban ÇELEBI
Doç. Dr. Şaban ÇELEBI

Hastanın kulağına 3 gün arasında sargı uygulanır, daha sonra 2 hafta travmalardan korunmak amaçlı bir tenisçi bandı ya da saç bandı ile dolaşması önerilir.

3-5 gün sonra normale yakın bir halde sokağa çıkabilir günlük hayatınıza devam edebilirsiniz.

Operasyon sonrası 4. günde ılık kısa süreli duş yapabilirsiniz.

Operasyonda eriyen dikiş kullanıldığından alınacak dikişiniz olmayacaktır.

Kepçe kulak operasyonu sonrasında kulak hafif şişebilir ve renk değişimi oluşabilir. Bunlar birkaç günde geçecektir.

Hafif tempolu sizi yormayan egzersizler operasyondan iki hafta sonra yapabilirsiniz.

3 ay kulağınızı travmalara karşı korumanız önerilir.

3. haftadan sonra kulağınızın yeni şeklinin farkına daha iyi varır, saçlarınız ile gizleme ihtiyacı hissetmez ve keyfini çıkarmaya başlarsınız.

Kepçe kulak estetiği, genel olarak iyi ve kalıcı sonuç veren, kişinin ruh sağlığını düzelten, özgüvenini arttıran ve yaşama daha bağlı hale getiren bir operasyondur.

Kepçe kulak ameliyatı

Bu yöntem klasik neşter ile kulak arkasından bir kesi açılmasıyla yapılır. Kulak arkaya doğru dikilerek ameliyat tamamlanır. Bir süre kulak bandajı takmaz gerekir. Bu süre ortalama olarak 15 gündür. Ameliyat başarı oranı % 95 ler seviyesindedir. Ameliyat sonrası kulakta açılma olursa revizyon ameliyatı ile düzenleme yapılır.

Ameliyat hastane ortamında yapılır. Yaklaşık 45 dk sürer. Bir estetik cerrahi uzmanının yapması şarttır. Ameliyat esnasında genel anestezi de uygulanabilir. Ama lokal anestezi,ameliyatı yapmak için yeterli olacaktır. Ameliyat esnasında acı ve sızı olmaz. Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken kurallar ise, doktor tarafından hastaya iletilir.

İple Kepçe Kulak Ameliyatı

Bu teknik ile ameliyat süresi 15 dk kadar düşer. Neşter olmayacağı için iz kalmaz. Estetik ipler ile kulak arkaya doğru askılanır. Başarı oranı yüksektir. Fakat her hasta için bu teknik uygun olmayabilir. Bu yüzden muayene bulgularına göre ameliyatta kullanılacak teknik belirlenir.

Ameliyat sonrasında ağrı acı olmaz. Ameliyat esnasında da olmaz. Ameliyat sonrası ağrı kesici desteği sağlanır. Kalıcıdır ve belirli aralıklar ile tekrarlanmasına gerek yoktur.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir