Kanser & Onkoloji

Pankreas kanseri – palyatif cerrahi

Pankreas kanseri çıkarılmayacak kadar büyük veya diğer organlara yayılmışsa, düşünülen herhangi bir ameliyat palyatif (şikayetleri hafifletmek veya önlemek için) olacaktır.

Pankreatik kanser hızla yayılabildiğinden, özellikle sağlık durumu kötü olan hastalarda palyasyon için ameliyat önerilmez. Ancak bazen tedavi amacıyla başlanan cerrahi sırasında tümörün çıkartılamayacağı kararı verildiğinde semptomları önlemek veya rahatlatmak için, daha az kapsamlı, palyatif bir operasyon olarak bypass ameliyatı olarak da bilinebilir.

Prof. Dr.Mustafa Kerem
Prof. Dr.Mustafa Kerem

Safra yolu tıkandığı durumlar: pankreasın başında büyüyen kanserler, pankreasın bu kısmından geçerken ortak safra kanalını tıkayabilir. Bu ağrıya ve sindirim problemlerine neden olabilir, çünkü safra bağırsağa giremez. Safra kimyasalları da vücutta birikecek ve bu da sarılık, Nausea, kusma ve diğer sorunlara neden olabilir. Bundan dolayı safra yolu ve ince barsak arasına yeni bir yol yapılarak safra barsağa boşaltılır (Hepatiko-jejunostomi).

Mide çıkışının tıkandığı durumalar: Pankreas kanserleri büyüdüğünde midenin boşalması çok güç olur. Böylece hastada kusma ve kilo kaybı ortaya çıkar. Mide ve barsak arasına By-Pass işlemi yapılarak midenin boşaltılması gerçekleştirilir.

Şiddetli ağrı: Pankreas kanseri hemen arkasında bulunan sinirsel yapılara yayılarak şiddetli bel ve karın ağrılarına neden olabilir. Bu bölgelere ameliyat sırasında saf alkol enjeksiyonları yapılarak ağrı giderilir.

Diğer palyatif yöntemler

Hastaların çoğuna cerrahi gerekmeden endoskopik veya radyolojik girişimlerle de yukarıdaki işlem yapılır.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir