Güncel Haber

Paratiroid Bezi Göğüs Boşluğunda Bulununca Ağrılarından Kurtuldu

İstanbul’da yaşayan Emel Tosun (44) geçmeyen vücut ağrıları nedeniyle doktora başvurdu. Uyku dahi uyuyamaz hale gelmiş olan hastaya paratiroid tümörü tanısı konuldu. Tedavi için ameliyata girdiğinde ise hem paratiroid tümörü bulunamadı, hem de tiroid bezinde yeni bir tümör tespit edildi. Hasta şok üzerine şok yaşadı!

 Yaşadığımız Emel Tosun, geçtiğimiz ocakta, yaygın vücut ağrısı yaşamaya başladı. Ağrıları zamanla uykusuzluğa da yol açacak kadar şiddetlendi. Tosun, şikayetlerinin nedenini öğrenmek için soluğu aldı. Kanda paratiroid hormon düzeyinin yüksek kaldığı hasta, paratiroid tümörü ameliyata alındı. Ancak paratiroid bezindeki bulunamadı, bunun yerine tiroid bezi bulunamadı. Alınan tiroid bezinde ise tümöre rastlandı. Üstelik bu paratiroid bezindeki tümör de değildi. Paratiroid bezindeki vücudunda durmaya devam ederken bir de tiroid tümörü şoku yaşayan talihsiz kadının ağrıları artarak devam etti. Araştırmaları sonrasında Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi Endokrin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erhan Ayşan ‘a ulaşan Tosun’un paratiroid tümörü göğüs boşluğunun içinde bulundu ve başarılı bir ameliyatla çıkartıldı.

 “KANSER TEDAVİSİ GÖRDÜĞÜM DÖNEMDE BİLE BÖYLE AĞRI ÇEKMEMİŞTİM”

 Yaklaşık bir yıldır yaşadığı ağrılardan kurtulan Emel Tosun, “dinmek bilmeyen eklem ağrılarım, ateş ve terlemem beni çok yıprattı. Ameliyat olmama rağmen iyileşememiş olmanın huzursuzluk da psikolojik olarak etkiledi. 20 sene önce lenf kanseri geçirmiştim. Kanser tedavisine başlama bile böyle ağrılar çekmedim. Kanser kemiğime mi sıçradı, diye çok daha fazla ettim. İyileşeceğime dair umudumu kaybetmeye başlamıştım. Çok şükür ki, Erhan hocaya ulaştım. Kendisi, muayene ve tahliller sonrasında paratiroid tümörümün nerede olduğunu buldu ve ameliyatımı tümörü çıkarttı. Artık sağlığım yerine geldi. Çok mutluyum ”dedi.

 “ENDER GÖRÜLEN BİR DURUM”

 Emel Tosun’un ameliyatını gerçekleştiren Endokrin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erhan Ayşan, “Yaptığımız değerlendirmede, paratiroid bezinin olağan olmadığını, göğüs boşluğunun içinde olduğunu belirledik. Bu durum olsa da biz gerekli hazırlıklarımızı buna göre yaptık ve ameliyatı gerçekleştirdik. Üstelik bu ameliyatı, ilk ameliyatta açılan aynı kesiden yaptık. Göğüs boşluğundaki kitleyi bu kesiden çıkardık. Bu tür vakalarda bir değerlendirme ve deneyim çok önemlidir. Ayrıca tiroid bezindeki kanserinin çok küçük olması hastaya avantaj sağladı. Böylece, kansere yönelik bir tedaviye gerek kalmadı ”ifadelerini kullandı.

 “NÜKS EDEN BÖBREK TAŞLARINA DA DİKKAT”

 Bu hastalar şansız hastalar oldu ifade eden Yeditepe Üniversitesi Koşuyolu Hastanesi, Endokrin Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Erhan Ayşan, “Paratiroid bezleri fazla çalıştığında yaygın vücut ağrıları yaşanır. Tanıyı koymak mümkün olmadığından, ne yazık ki bu hastalarımızın tüm ürünleri abartmakla, gerçekçi olmamakla suçlanırlar. Oysa paratiroid bezi fazla çalıştığında kemiklerdeki kalsiyumu kana çeker. Kemikler kalsiyum kaybettiğinde incelir, zayıflar ve ağrı başlar. Bu, ilk muayene sırasında kanda, kalsiyum ve paratiroid hormonuna bakılarak teşhis konulabilir. Bu aşamadan sonra geriye, hangi paratiroid bezinin hasta olduğunu belirlemek ve doğru bir ameliyat olabilir ile onu çıkartmak kalır. Ağrıdan sonra ikinci sıklıkta kalmışlığımız ise, böbrek taşlarıdır. Nükseden böbrek taşları olan kişiler mutlaka bir endokrinoloji uzmanına ya da bir endokrin cerrahaha başvurmalıdırlar. Tırnak deformasyonları, gözlerde katarakt oluşması diğer bulgulardır ”dedi.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu