Nöroloji-Beyin, Sinir Sağlığı

Parkinson hastalığı titreme yurume bozukluğu

PARKİNSON HASTALIĞI

Bu hastalıkta; beyinde, kasların hareketini sağlayan ve düzenleyen beyin bölgesinde (bazal ganliyon) hasar vardır. Beyin mr filminde genelde birşey görülmez. Bazen de lekeler izlenir. Genelde 50 yaşından sonra görülür.

Bu hastalıkla beraber bunama (demans) ve depresyon da olabilir.

Uzm. Dr. Oğuz BAK
Uzm. Dr. Oğuz BAK

Hastalık iki şekilde olabilir:

Birincisi; elde veya ayakta veya başda titremeler.

İkincisi; kaslarda sertlik, hareketlerde yavaşlama, düşme, dengesizlik, oturduğu yerden kalkamama, dönememe, katılıp kalma (kilitlenme).

Oturduğu veya yattığı yerden kalkamama, küçük adımlarla yürüme, ellerde titreme, sık sık düşme, yazı yazmada bozulma, halsizlik, yorgunluk olabilir.

Ayrıca; yutma güçlüğü, yazı yazmada bozulma, tansiyon düşmesi, ağızdan fazla salya gelmesi, yüzde cilt yağlanması, kabızlık, erkeklerde kamışta sertleşmeme, idrar yapamama veya idrar kaçırma, gözlerde kızarma, kolda veya ayaklarda şişme ödem olabilir.

Şikayetler ve belirtiler yıllar içinde giderek artar.

Bu hastalık tamamen iyileştirilemez fakat ilaçla ilerlemenin yavaşlatılması mümkündür. ilaçlarla hastanın yaşam kalitesi arttırılabilir. Titremeler azaltılabilir, haraket yavaşlığı düzeltilip hastanın hızlanması sağlanabilir.

Bu hastalarda başdönmesi denge bozukluğu veya depresyon veya bunama ilk belirti olarak görülebilir.

Bu hastalar genelde ilaçla tedavi edilir. Bazen de uygun olan hastalara beyin ameliyatı veya pil takılması uygulanır.

Elde, bacakta, çenede, başta titreme bazen farklı hastalıklarda da görülür. esansiyel tremor… gibi . aileseldir ve genç yaşlarda da görülebilir. Hasta su çay ve çorba içerken döker. heyecanlanınca, sinirlenince daha çok artar. İlaçla düzeltilebilir.

Bazen bazı psikiyatrik ilaçların ilk kullanımı sırasında veya kesilmesi sonrasında da titremeler, katılık, hareketlerde yavaşlık gibi parkinsona benzer bulgular görülebilir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir