Girişimsel Radyoloji

Prostat kanseri teşhisinde “YENİ DÖNEM”

Bugün dünya üzerinde milyonlarca erkek prostat kanseriyle savaşıyor. Kanserle mücadelede yol kat etmek için hayati öneme sahip olan görüntüleme cihazları ise doğru olarak kullanıldığında başarı şansını çok daha arttırıyor.

3 TESLA MR cihazının diğer tanı yöntemleri ile karşılaştırıldığında hem daha güvenilir hem de daha kesin sonuçlar verdiğini ifade eden Sonomed Radyoloji Hekimi Ümit TÜZÜN, uzman hekimlerce kullanıldığında efektif bir tedavi protokolü için yol gösterici olduğuna dikkat çekiyor.

Prostat kanserinde erken tanı için radyoloji yöntemleri hayati öneme sahip

Erkeklerde bulunan, yaklaşık bir ceviz büyüklüğünde olan ve üreme faaliyetleri için çeşitli salgılar üreten prostat oranında meydana gelen prostat kanseri ciddi bir sağlık problemidir. Prostat kanseri erkeklerde en sık rastlanan kanser türüdür. Amerikan Kanser Derneği’nin verilerine göre, erkeklerin yaşam boyu prostat kanseri ile karşılaşma riski %15-20 arasında olup yaşam kaybı riskinin ise %2,5 olduğu bildirilmiştir. Her 5-6 erkekten birinin hayatı boyunca prostat kanseri ile karşılaşma riski bulunmaktadır. Erkeklerde akciğer kanserinden sonra en sık ölüme sebebiyet veren kanser türüdür.   Erkek hastalarda böyle yüksek oranda saptanan ve ölüme neden olan bu kanser türünün erken yaşlarda, erken tanı ile tespit edilmesi radyolojinin önemli konularından birisi haline geldi. 

Uzman bir hekimle yapılmayan tanı yöntemleri bazı sorunlara yol açabilir

Her PSA yüksekliği prostat kanseri ile ilişkili değildir. İyi huylu prostat büyümesi ya da prostat enfeksiyonu da PSA yüksekliğine yol açabilir. Rektal bölgeden parmakla yapılan prostat muayenesi genellikle ileri evreye atlamış prostat kanserlerinde belirti vermektedir.  Transrektal ultrason olarak isimlendirilen görüntülemede (TRUS) ise tetkiki gerçekleştiren hekimin tecrübesine bağlı olarak prostatın kanser hücrelerini içeren bölgeler her zaman ayırt edilememektedir.

Multiparametrik Prostat MR ile güvenli tanı

Teknolojinin çığır açan gelişimine paralel olarak tanı yöntemlerinde de yeni nesil görüntüleme cihazları kullanılıyor. Bunlardan biri olan 3 TESLA MR cihazları, 1.5 TESLA’ya göre daha güçlü manyetik alan yaratarak dokulardan daha fazla sinyal alınması yöntemiyle çalışmaktadır. Dolayısıyla prostat kanserinin erken tanısında önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Multiparametrik prostat MR özellikle agresif seyirli prostat kanserini tesbit eden bir görüntüleme yöntemi olup başlıca 3 bileşenden oluşmaktadır. Yüksek çözünürlüklü MR imajları, Difüzyon MRG ve Perfüzyon MR. Elde edilen parametrelerin skorlaması PI-RADS (Prostat görünteleme, raporlama ve veri sistemi) adı altında 1-5 arası puanlama yapılır. 4 ve 5 puanlaması klinik olarak önemli ve kanser açısından kuşkulu olup bu hastaların kesin tanısı için biyopsi gereklidir.

Prostat Kanseri tedavisinde başarı şansını çok daha arttırıyor

Diğer görüntüleme cihazlarına göre çok daha başarılı ve sağlıklı sonuçlar sunan 3 TESLA MR, hem hasta hem de hekim için avantaj sağlıyor. Cihazın sunduğu bilgiler ışığında kan PSA değerleri yüksek veya ailesinde prostat kanseri olan yüksek riskli erkeklerde bu tetkik gerçekleştirilerek prostat kanserine erken evrede tanı konulabiliyor. Tüm bu parametreler kullanılarak tümör varlığı, var olan tümörün prostat bezi dışına taşıp taşmadığı saptanıyor. Ayrıca tümörün yerini çok net bir şekilde belirleyen bu yöntem sayesinde, biyopsi öncesi uygulanması durumunda biyopside daha doğru sonuçlar elde ediliyor. Bununla birlikte kanserli hücrelerin görüntülenmesinde sağlanan başarı sayesinde MR incelemesi ile prostatında anormal bulgu saptanmayan hastalara gereksiz biyopsi yapma gerekliliği azalttığına dikkat çeken Sonomed Radyoloji Hekimi Ümit TÜZÜN bu güncel görüntüleme yönteminin oldukça önemli bir inceleme olduğunu vurguluyor.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir