Kanser & OnkolojiÜroloji

Prostat kanserinde robotik cerrahi

Prostat kanserinin belirtileri nelerdir?

Prostat kanserinin belirtileri hastalığın evresine göre değişir. Başlangıç aşamasındaki hastalık hiçbir bulgu vermez. Tanı çoğunlukla yükselen kan PSA değeri sonrası yapılan biyopsi ile konulur.

İleri evrelerde ise idrar yollarındaki tıkanmaya bağlı sık idrar, idrarda yanma, gece idrara kalkma gibi prostatizm belirtileri görülür. Yayılmış hastalıkta ise kemik ağrısı, kansızlık, halsizlik, gibi yakınmalar olabilir. Kesin tanı prostattan biyopsi alınıp mikroskopla patolojik inceleme yapılarak konulur.

Prostat kanseri tanısı konulduktan sonra cerrahi şart mıdır?

Hayır. Her prostat kanseri tanısı sonrası ne cerrahi ne de diğer tedaviler şart değildir. Temelde kabul gören tanı sonrası tedavi için hastanın beklenen yaşam süresinin 10 yıl ve üzerinde olmasıdır. Prostat kanseri tanı sırasındaki kan PSA değeri, biyopsi hücre skoru ve parmakla muayene bulgusuna göre temelde üç değişik risk grubuna ayrılır. Bu konuda hasta ve hasta yakınına bilgi verilerek her risk grubuna uygun tedavi alternatiflerinin tartışılması gerekir.

Doç. Dr.Haluk Akpınar
Doç. Dr.Haluk Akpınar

Prostat kanseri ameliyatı ülkemizde yaygın olarak açık mı, kapalı mı yapılıyor?

Radikal prostatektomi adı verilen prostat kanseri ameliyatı ülkemizde daha çok açık yöntemle yapılıyor. Fakat ülkemizde robotik cerrahi yapan merkezlerin sayısı ve robotik ameliyat sayısı hızla artış gösteriyor. Üroonkoloji Derneği ve robot kayıt verilerinden çıkarımla ülkemizdeki radikal prostatektomi operasyonlarının yüzde 25-30’unun robotla gerçekleştirildiği söylenebilir.

Robotik cerrahinin prostat kanseri ameliyatındaki üstünlüğü nereden geliyor?

Ameliyat robotu ilk olarak kalp cerrahisi hedeflenerek geliştirildi. Fakat sahadaki kullanımı sonrası özellikle radikal prostatektomi yapmaya çok uygun olduğu görüldü. Dar alanda ve derin bölgelerde rahatça çalışılabilmesi, üç boyutlu yüksek görüntü kalitesi ve yüksek hareket kabiliyeti nedeniyle robot prostat kanseri cerrahisinde hızla popüler oldu. Robotun bu teknik üstünlükleri nedeni ile prostat ameliyatları net görüntü altında çok daha az kanamalı yapılabilir oldu. İdrar tutma ve ereksiyon mekanizmalarını koruyarak sadece kanserli prostatı çıkarmak kolaylaştı.

Ameliyat sonrasında sorun görülür mü?

Yapılan bilimsel çalışmalarda robotik radikal prostatektomi sonrası idrar kaçırmanın daha az olduğu, ameliyat sonrası erken dönemde görülebilen bu şikayetin özellikle genç hastalarda daha hızlı düzeldiği bildiriliyor. Ameliyat öncesi cinsel fonksiyonları normal olan hastalarda kanser evresi de gözetilerek sinirler korunduğunda ereksiyon yeteneği de büyük ölçüde korunabiliyor.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir