Kanser & Onkoloji

Prostat kanserinde tedavi seçenekleriniz

Prostat kanseri olan erkek için tek bir tedavi seçeneği yoktur. Bazı tümörler yavaş ilerler, bu yüzden tedaviye ihtiyacınız kalmaz. Diğerleri daha hızlı vücudunuzdaki farklı yerlere yayılır. Her iki durumda da, hasta ve doktoru birlikte karar vermesi gerekir.

Tedavi şekli bazı şeylere bağlıdır:

  • Yaş, sağlık ve yaşam tarzı
  • Prostat kanseri ne kadar ciddi
  • Hastanın ve doktorun görüşleri
  • Olası yan etkiler
  • Kanserin tedavi şansı

Prostat kanserinin tedavi yöntemleri şunlardır:

TAKİP ETME. Eğer küçük, yavaş büyüyen tümör varsa, siz ve doktorunuz sadece hastalık üzerinde yakından izleme yöntemine karar verebilir. Kanserin kötüleştiğini görmek için düzenli PSA (prostat spesifik antijen) kan testleri, parmakla muayene, ultrason ve biyopsi olabilir. İlerleme olursa diğer tedavilere geçilir.

Op. Dr.Alper Başakcı
Op. Dr.Alper Başakcı

CERRAHİ. Hasta sağlıklı ve kanser yayılmamış ise bir seçenek. Çeşitli türleri vardır. Burada prostat tamamen ve çevre dokularla beraber alınır. En sık görülen yan etkiler idrar kaçırma ve ereksiyon problemidir.

RADYOTERAPİ. Bu tedavide kanseri ortadan kaldırmak için (X-ışınları benzer) yüksek enerjili ışınlar kullanır. Genellikle yaşlı erkeklerde ve diğer sağlık sorunları olanlar için bir seçimdir. Ayrıca radikal cerrahi uygulananlarda; geride herhangi bir kanser hücresi kalmaması için ameliyat sonrası kullanılabilir. Kemik metastazlarında da etkilidir. Radyasyon iki türü vardır:

Harici: Vücut dışında bir makine, kansere ışınları yönlendirir.

Dahili (brakiterapi): Kansere yakın küçük radyoaktif “çekirdekler” ameliyatla yerleştirilir. Bazen, her iki tedavi birlikte uygulanır.

HORMON TEDAVİSİ. Prostat kanseri hücreleri testosterona bağımlıdır. Bunlara bağlı büyür. Bunu ortadan kaldıran tedaviler kullanılmaktadır. KRİOTERAPİ . Kanser hücrelerini dondurarak tedavi etmek bir tercih olabilir. Küçük iğnelerle kanser hücrelerine çok soğuk gazlar iletilir. Genellikle ilk tedavi seçeneği değildir.

YÜKSEK YOĞUNLUKLU ODAKLANMIŞ ULTRASON. Bu cihaz, kanser hücrelerini ses dalgası üreterek tedavi eder. Tam olarak nasıl bir etki mekanizması olduğu belli değildir.

KANSER AŞISI. Bağışıklık sistemini aktive ederek kanser hücrelerine karşı tedavi yöntemi araştırma safhasındadır. Hormon tedavisinin başarısız olduğu durumlarda kullanılır. Aşı sizin için özel yapılır.

Bu tedavileri başlamak ve değiştirmek veya doktorunuz ile farklı tedavileri beraber uygulamak olabilir. En iyi bulmak için hasta ve doktorun birlikte çalışması gerekir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir