Plastik ve Estetik Cerrahi

Saç Ekimi

Günümüzde tüm dünyadaki erkeklerin yaklaşık yarısında farklı miktarlarda saç bölgesinde seyrekleşme ve kellik ortaya çıkmaktadır. Bu oran kadınlar arasında da azımsanmayacak boyuttadır.

Saç ekimi her ne kadar 1990’lı yıllarda pratik olarak uygulanmaya başlasa da, uygulamanın başlangıcı deneysel olarak çok daha eskilere dayanır.

Op. Dr. Mehmet Ersin Gönüllü
Op. Dr. Mehmet Ersin Gönüllü

OPERASYON ÖNCESİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Saç ekimi operasyonu da tıpkı diğer operasyonlar gibi cerrahi bir işlemdir ve en az diğer cerrahi operasyonlar kadar önem taşımaktadır. Bu yüzden saç ekimi hazırlığının diğer cerrahi operasyon hazırlığından herhangi bir farkı yoktur.

Temelde erişkin yaşta olan, ameliyat için herhangi bir engeli olmayan ve saç dökülmesi şikayeti olan herkes saç ekimi için değerlendirilebilir.

Değerlendirme için sorgulanması gereken durumlar şunlardır:

 • Yaş
 • Cinsiyet
 • Meslek
 • Ek hastalık (yüksek tansiyon, diyabet, vs)
 • Önceki operasyon öyküsü
 • İlaç kullanımı
 • Alerjik durumlar
 • Sigara kullanımı (iki hafta öncesinden bırakılmalı ve sonrasında en az bir ay içilmemeli)
 • Alkol kullanımı (üç gün öncesinden bırakılmalı)
 • Aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar bir hafta öncesinden kesilmeli
 • Bitkisel ürünler ve vitamin takviyeleri, gingko biloba gibi kan sulandırıcılar bir hafta öncesinden kesilmeli

OPERASYON GÜNÜ

Doktor tarafından değerlendirilip operasyon için herhangi bir engel durumunuz yok ise operasyon gününde hastane yatışınız yapılır ve operasyon için gerekli kan testleri uygulanır. Bu aşamadan sonra yüz yüze konsültasyon ile son değerlendirmeler yapılarak operasyon için gerekli çizimler ve saç tıraşı yapılır (DHI tekniğine uygun vakalarda tam saç tıraşı yapmadan sadece ensede pencere açmak da yeterli olabilmekte).

Daha sonra hastalar steril alan için uygun operasyon kıyafeti giydirilerek operasyon odasına alınır. Gerekli hastalarda sedasyon uygulanır. Burada işlem yapılacak olan alanlara lokal anestezik madde uygulanır ve tamamen steril şartlarda mikromotor yardımı ile donör alandan saç kökleri toplanır ve steril şartlarda uygun solüsyonlar içerisinde bekletilir. Her bir saç grefti içerisinde 1-5 adet kıl folikülü olabilmektedir. Bu durumda uygulanan greft sayısından çok daha fazla saç kökü ekilmiş olacaktır (örneğin 4000 greft ekilen hastaya aslında 6000-10000 civarı kıl folikülü ekilmiş olmaktadır)

Greftler toplandıktan sonra eğer klasik slit yöntem ile ekim yapılacak ise greftlerin yerleştirileceği kanallar açılır ve açılan kanallara optimal açı ve sıklıkta saç greftleri yerleştirilir.

DHI (Direct Hair Implantation or Choi Pen) tekniği ile ekim yapılacak ise mevcut greftler özel kalemlerin ucuna yerleştirilir ve kanal açılmasına ihtiyaç olmadan direkt olarak greft ekimi yapılır. İşlem bittikten sonra operasyon alanının temizliği ve pansumanı ile işlem tamamlanır.

Hastanın ihtiyacına göre değişmekle birlikte operasyon 6-8 saat arası sürebilir. İşlem bittikten sonra hastanın gerekli tedavisi (antibiyotik, ağrı kesici, ödem azaltıcı, solüsyon vs) düzenlenir ve hasta taburcu edilir.

OPERASYON SONRASI SÜREÇ

    Operasyondan bir gün sonra tekrar kontrol ve hastanın saç yıkama işlemi yapılır ve bir sonraki günde günlük yaşantısına devam edebilir. Kontrol esnasında postoperatif bakım ile ilgili gerekli bilgilendirme yapılır, bakım ve yıkama ile ilgili tavsiyelerde bulunulur. Ödemler üçüncü günden itibaren azalmaya başlar ve 7-10 günde tamamen ortadan kaybolur. Kabuklanma ve döküntüler yaklaşık 15 gün içerisinde azalıp biter. Birinci aydan itibaren ekilen saçlar dökülmeye başlar ve 2-3 ay içerisinde tamamen dökülür. Ortalama üç ay sonra ekilen saçlar tekrar çıkmaya başlar 8-12 ay içerisinde büyük oranda çıkmış olur. Bu süreç 18 aya kadar devam edebilir.

SAKAL VE KAŞ EKİMİ

    Sakal ve kaş bölgesinde dökülme olan hastalara da aynı zamanda benzer prensipler ve teknikler ile sakal ve kaş ekimi yapılabilir. Bu operasyonlarda işlem süresi genelde saç ekimine göre daha kısadır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu