Psikiyatri – Ruh Sağlığı

Sahi, Sevgi Neydi?

Emek miydi size göre de?

Peki aşk mı sevgi mi?

Kaç kere aşık oldunuz? Kaç kere sevdiniz? Kimileri her an her gün aşık olabiliyor seviyorken, kimi ömründe aşkı hiç tatmamış, belki de fark etmemiş..

Aşk mıdır önce hissedilen yoksa sevgimi? Peki elimizde en son hangisi kalır? Yıllardır bu sorular merak konusu olup, üzerine pek çok araştırma yapılmıştır. Sonuçta genel geçer bir takım veriler elde edilmiştir. Duyguların süresi, sürekliliği, farklılık ve benzerlikleri baz alınarak değerlendirmeler yapılmıştır.

Aşk, sevgiden daha derin ve daha tutkulu bir duygudur. Heyecan verir ama kısa sürer. Aşk’ta mantığa pek rastlanmaz. Aşık olunan kişi için gözü kapalı her şey yapılır, muhakeme devre dışı kalmıştır. Dozunda oldukça harika bir duygudur. 

Aşkın ömrü ne kadardır?

Psk. Nazan Sondaç 

Aşkın ömrü üzerinde uzun süredir tartışmalar devam etse de bilinen şu ki, tutkulu aşk zaman içinde azalıyor. Yapılan araştırmalarla, aşkın ömrünün 2-3 yıl olduğu saptanmış. Aşk için gerekli olan dopamin, noradrenalin ve feniletamin gittikçe azalıyor. Zaman içinde, aşık olunan kişinin hataları göze batmaya başlıyor. Aslında aşık olunan değişmiyor, aşık olan kişi mantık çerçevesinde değerlendirmeye başlıyor. Bu durumda, iki seçenek çıkıyor kişinin karşısına; aşkınız bitiyor ya da sevgiye dönüyor. Eğer ilişki devam ederse endorfinler devreye giriyor ve huzur, güven gibi duygular ilişkiye ekleniyor.

Zamanla aşkın yerini alan şey ise Sevgi’dir. Eğer Aşk’ın yerini Sevgi alamazsa o ilişkinin sonuna gelinmiş demektir. Sevgi aşktan sonra gelen ve uzun süreli ilişkilerin temelini oluşturan duygudur. Sevgi özen gerektiren, dingin, farkındalıklı ve doyurucu olandır. İlişkileri yürüten şey sevgidir. Partnerinize duyduğunuz saygı, güven ve inanç ile ilerlersiniz. 

O kişiyi nasıl seçeriz? Bu soruda uzun yıllardır cevabı aranıp, merak edilenlerden..

Aslında kişiler eşlerini de kendisine benzeyen kişilerden seçiyor. Yapılan bir çalışmanın sonucuna göre, eş seçimi ile ilgili yapılan testlerde kişilerin, kendilerine gösterilen ve içinde yüzlerin olduğu fotoğraflardan, genellikle kendilerine benzeyenleri seçme eğiliminde olduğu saptanmış. Görünüşte olduğu gibi kişilik seçiminde de kendi geçmişini hatırlatan kişiler tercih ediliyor.

Birine güvenebilmek, ne yapıp ne yapmayacağından emin olmak demek. Birine adanmışlık, en zor anında da orada olabilmek demek. Benzer ya da ortak değerler, inançlar, düşünceler uyum demek. Bunları barındıran ilişki de sevgi var demektir ve böyle bir çifti uzun bir gelecek bekliyor demektir.

Sorunlar hiç mi yok, olmayacak mı? Aşk’ta da Sevgi’de de olacak elbette. ‘’Ben’’leri koruyarak ‘’Biz’’ olabildiğiniz de sorunları da halletmeye başlayabilirsiniz. Birbirini değil ‘’SORUN’’u karşılarına alan çiftler bu durumdan galip çıkarlar.

Özetle..

Aşk başınızı döndürür, sevgi ise bütün dünyayı döndürür..

Dünyayı dönmeniz dileğiyle..

Daha Fazla Göster
Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın