Sağlık Haber

Sakarya 112 Acil Sağlık Hizmetleri uluslararası tatbikatta yerini aldı

8 ülkenin yer aldığı MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tıbbi Saha Uygulama Tatbikatı başladı. Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü İl Ambulans Servisi 112 Acil Sağlık Hizmetleri ekipleri de tatbikata katıldı.

Avrupa Sivil Koruma Teşkilatı yönetiminde, Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nca gerçekleştirilecek olan MED EU MODEX 2023 Çanakkale Tıbbi Saha Uygulama Tatbikatı başladı. Tatbikata Azerbaycan, Almanya, Portekiz, Finlandiya, Romanya, Estonya ve Polonya katılırken, 112 Acil Sağlık Hizmetleri kapsamında Ülkemizde tatbikata davet edilen 5 ilden biride Sakarya oldu. İl Sağlık Müdürlüğü İl Ambulans Servisi 112 Acil Sağlık Hizmetleri de 2 acil yardım, bir 4 sedyeli araç ve 9 acil sağlık personeli ile katılım sağladı.

Bolu, Bursa, Edirne ve İzmir illeri 112 acil sağlık hizmetlerinin de katılım sağladığı tatbikatta toplamda 2446 personel ve 202 araç yer alıyor. Tatbikat çerçevesinde, kentin 3 farklı noktasına Romanya, Portekiz, Polonya, Türkiye, AFAD ve UMKE tarafından sahra hastaneleri ve çadırları kuruldu. Tatbikat Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nca (AFAD) ve katılımcı ülkelerce gerçekleştiriliyor. Senaryo gereği, çeşitli patlama, kazalarda yaralanan hastalar ve afet zedeler kurulan Sahra Hastanelerine ambulanslarla getirilerek ilk müdahaleleri yapıldı. Burada ilk müdahalesi yapılan hastalar hastanelere sevk edildi. Tatbikat 22 Eylül tarihine kadar devam edecek.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir