Bebek ve ÇocukPsikiyatri – Ruh Sağlığı

Salgın Döneminde Okulların Tatil Olması İle Çocuklarla Evde Ne Yapılmalı?

COVID-19 salgını biz yetişkinlerin olduğu kadar çocukların da hayatını her geçen gün kısıtlamaya devam ediyor. Koronavirüs nedeniyle okullardaki eğitimin uzaktan eğitime dönmesiyle çocuklar için durumun tehlikesi biraz daha azalmış oldu. Evde geçirilen sürelerin artması ile çocuklarda zaman zaman evde kalmaktan kaynaklı sıkılmalar başladı. Okulları halen uzaktan eğitim olarak devam ettiğinden çocukların okulu merkezlerinde tutmalıları önemlidir. Okul düzenlerini bozmadan ders çalışma rutinlerine devam etmelidirler. Okul rutinlerini tamamladıktan sonra evde günlerini nasıl geçireceklerine dair bir planlama yapılabilir. Bunun için ebeveynler bir liste hazırlayabilirler. Elbette bu listeyi hazırlarken çocuğunuzun yaş grubunun yapabileceği şeyler içermesine dikkat edilmelidir. Öncelikli olarak hangi yaş grubu olursa olsun cep telefonu, tablet, bilgisayar, televizyon başında geçirilecek süre sınırlandırılmalıdır, belli bir zaman diliminde kullanılmalıdır. Çocuğunuz bu zamanın dolduğunun farkına varmayabilir, ama ebeveynler bu zamanı kontrol ederek zamanı geldiğinde televizyon vs. kapatmalı ve plana uyularak hareket edildiğini de çocuklara göstermelidir.

Uzm. Kl. Psk. Tuğçe Ertekin

Çocuğunuzun yaşına uygun olarak çeşitli puzzlelar alınabilir ve çocuğunuz bu puzzleları tek başına yapabileceği gibi tüm aile hep birliktede yapabilir. Çocuğunuzun puzzlelara ilgisi var ise buna ek olarak maket oyunları da alınabilir. Tüm bunlar hem çocuğunuzun bu süreçte evde kaliteli vakit geçirmesini sağlayacak hem de yaratıcı düşünme becerisini arttıracaktır. Bunlara ek olarak ev içinde ona küçük ve yaşına uygun sorumluluklarda verebilirsiniz. Yaşını göz önünde bulundurarak örneğin; kendi odasını toplamak, kıyafetlerini katlayıp dolabına yerleştirmek, sofranın kurulmasına yardım etmek, mutfakta yapabileceği kolay tarifleri denemek gibi yaşına uygun yapabileceği sorumluluklar verilebilinir ya da aktiviteler yapılabilir. Yine bu süreçte tüm aile ile oyunlar oynanabilir. Toplu oynanabilecek oyunlar tercih edilebilir(örn; tabu vs.). Özellikle yaş grubu biraz daha küçük olan çocuklar ile boyama saatleri düzenlenebilir. Bunun ebeveynler ile yapılması çocuklar için daha keyifli olacaktır. Son olarak kitap okumayı da mutlaka plana dahil etmeliyiz ama okumaların ebeveynler ile birlikte yapılması önemlidir. Özellikle kitap okumayı sevmeyen çocuklar için okuma saatlerinin ebeveynler ile birlikte geçirilmesi, ebeveyninde çocuğunun yanında kitap okuması çocuklar için daha etkili olacaktır.

Planladığımız etkinlikler içerisinde aile ile birlikte yapılabilinecek olanları tüm aile fertleri ile birlikte yapmak çocuklar için hem daha keyifli hem de daha öğretici olacaktır. Çocukları bu süreçte ev içinde ne çok serbest bırakıp bir tatil havasına sokmalı ne de her dakika onları kontrol ederek sıkı bir takip altına almalıyız.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir