Gebelik ( Hamilelik ) Tüp Bebek

Şeker Yükleme Hakkında Yanlış Bildikleriniz

Medyada sıkça şeker yükleme testi yapılmasının zararlı olduğu konusunda çeşitli yazılar ve konuşmalar görmekteyiz. Fakat bunlar tamamen gerçek dışıdır; Şeker yükleme testi, standart olması nedeni ile önerilmektedir. Açlık ve tokluk şeker ölçümü standart bir değer vermez, yediğimiz yiyecekteki karbonhidratın miktarı ve çeşidi ile toplam yediğimiz öğün içerisindeki oranı gibi faktörler ölçümü etkiler. Ayrıca ikinci saatte yapılan ölçüm tokluk ortalamasını verir ki, bizim açımızdanönemli olan unsur şekerin en çok ne kadar yükselip düştüğü değer olduğu için, maksimum ve minimum değerleri göremeyiz.

Doç. Dr. Adnan Gökçel
Doç. Dr. Adnan Gökçel

Gebelikte yapılan şeker yükleme testi ile gebelik diyabeti olup olmadığının tespiti özellikle fetüs açısından büyük önem arz eder. İyi takip edilmeyen kişilerde fetüste anomali ve düşük riski artar. Şeker yükleme testinde verilen şeker miktarı 2 kutu kolanın, meyve suyunun ve benzerlerinin içerdiğinden daha düşüktür ve bu oranda alınan şeker miktarı hangi gebe kadında düşüğe neden olmaktadır, merak ediyorum. Aksine, tespit edilmemiş bir gebelik diyabetinde her öğünde ortaya çıkan şeker yükselmesi kıyıya vuran bir dalga gibi devamlı olarak fetüse zarar vermektedir.

Son günlerde ne yazık ki sıkça tespit edilememiş gebelik diyabetine bağlı olarak düşük riski ile karşılaşmakta olduğumuz için lütfen özellikle internet ve medyadan aldığınız bilgilere lütfen çok fazla itibar etmeyiniz.  

Daha Fazla Göster
Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir cevap yazın