Ortopedi

Serebral Palsi İçin Kök Hücre Tedavisi

Serebral palsi (CP)sinir sisteminin bozukluğudur. kas hasarı ve zayıflığı ana belirtileridir. Her biri farklı serebral palsi nedenleri birkaç çeşit serebral palsi tipleri vardır .CP tedavisinde kök hücre tedavisi  yeni tedavi şekli olmuştur. 

Op. Dr. İlhan Demiryılmaz
Op. Dr. İlhan Demiryılmaz

Serebral Palsi (CP) , kas koordinasyonu ya da kasların aşırı gerginliği sonucu hareketlerin gerçekleştirilerememesine yol açan , ilerleyici olmayan bir beyin hastalığıdır . Serebral Palsi belirtileri temel olarak kas spastisitesi, kas güçsüzlüğü, kontrolsüz hareketler, bozulmuş hareketlilik, konuşma sorunları ve etkilenen beynin alanına bağlı olarak giyinme, banyo yapma ve diğer aktivitelerdeki zorluklar ile karakterize edilir. Bu gibi Serebral Palsi nedenleri doğumdan önce, doğum sırasında veya erken çocukluk dönemindeki faktörlere bağlanabilir. Serebral palsinin konvansiyonel tedavisi semptomlara dönük ilaç kullanımı, rehabilitasyon ve cerrahi prosedürlerı içerir. 

Genel Bakış

Serebral Palsi, çocuklukta sinir sistemini etkileyen önemli rahatsızlıklardan biri olarak karşımıza çıkar. CP’nin 2/1000 canlı doğumu etkilediği bilinmektedir.  

 Beynin kalıcı bir bozukluğudur ve çocukları ömür boyu etkiler. Beyindeki hasar ne ilerleyici ne de geri dönüşümlüdür, yani hasarlı kısım daha da kötüye gitmez, tam olarak onarılamaz. 

Çeşitli beyin felci tipleri vardır. Serebral palsili çocukların yönetimi büyük oranda etkilenme şekline bağlıdır. Serebral palsi tipleri hareketin anormalliğine ve etkilenen vücudun bölgelerine göre değişir.  

Serebral palsi oluşumu:

 • Prenatal (doğumdan önce) serebral palsinin nedenleri beynin anormal gelişimi ve diğer yapısal malformasyonlardan kaynaklanıyor olabilir.
 • Erken doğum, düşük doğum ağırlığı, gecikmiş ağlama, yaralanma veya çoklu doğumlar doğum sırasında serebral palsi gelişebilir.
 •  Perinatal (doğumdan hemen sonra) beyin felci nedeni oksijen eksikliği, patolojik sarılık veya nöbet ataklarından kaynaklanıyor olabilir.
 • Alternatif olarak, travmatik bir beyin hasarı, menenjit veya epilepsi gibi beyne yönelik bazı enfeksiyonlar, erken çocukluk döneminde beyin felci riskinin artmasına neden olabilir.
 • Spastik Serebral Palsi , beyin korteksindeki hasar nedeniyle oluşur. Bu hasarlı bölge, çeşitli kaslardaki gerginliği değiştirerek vücuttaki hareketleri sağlamaktan sorumlu olan alandır. Spastisite kelimesi, kaslardaki artan gerilim ile ilgilidir. Spastik serebral palsili tipte çocuklar vücut kısımlarında sertlik gösterecektir.
 • Diskinetik serebral palsi , bazal ganglionlar etkilendiğinde ve istemli kas hareketlerinde bir engelin ortaya çıktığı bir başka serebral palsi türüdür. Bu, hareketlerin durgun ve kırılgan olduğu veya gergin olduğu ve hareketlerin çok sarsıntılı ve kontrol edilemez olduğu atetoid tip olarak sınıflandırılabilir.
 • Serebelluma verilen zarardan dolayı ataksik serebral palsi ortaya çıkar ve burada ortaya çıkar. Ana serebral palsi semptomları sakar hareketler ve zayıf dengedir. Ataksik serebral palsili çocuklar, hareketlerinde genel bir yavaşlık ile birlikte, elleri ve bacakları ile hızlı değişen hareketler yapamayabilir. Genellikle dengeyi kaybeder ve zig-zag düzeninde yürürler.
 • Hipotonik serebral palsi , serebellum zarar gördüğünde de ortaya çıkar. Bununla birlikte spastik serebral palsinin aksine, kaslarda gerginlik azalır. Hipotonik serebral palsili çocuklar, büyüme yıllarında çok geç yürürler ve  istemli  hareketleri gerçekleştiremez. Oturma, ayakta durma ve dengeleme duruşları yerine getirilemez.
 • Karışık serebral palsi , yukarıdaki tiplerden iki veya daha fazlasının serebral palsi semptomlarının bir arada olduğu durumdur. Bu nadir görülen bir CP şeklidir ve teşhis edilmesi güçtür.

Serebral palsinin klinik belirti ve semptomları: 

 • isteğe bağlı kas hareketlerinde bozukluk
 • Ekstremite sertliği veya zayıflığı
 • yürüyüş makas deseni
 • Kas tonusundaki farklılıklar
 • Konuşmada sorunlar, yutma vb.
 • Anlık istemsiz hareketler
 • Düğme ilikleme, yazma, yeme ve benzeri ince motor hareketleriyle yanlışlık.
 • Görme ve entelektüel hareketler bazı bireylerde etkilenebilir

Serebral palsi tedavi seçenekleri

Mevcut tedavi seçeneklerinin çoğu, serebral semptomların idare edilmesine odaklanmaktadır. Rehabilitasyon, serebral palsili bir çocuğun yönetiminde, teşhis konduğu andan itibaren önemli bir rol oynar. Belirtilere bağlı olarak, fizik tedavi programı her çocuk için benzersiz bir şekilde planlanmalıdır.

 • Fizyoterapi hareketliliği iyileştirerek, kasları güçlendirerek, vücudun parçalarını hareket ettirme yeteneğini geliştirerek eklemlerin sıkılaşmasını veya kontraktürlerin gelişmesine engel olur. Egzersizler çocuğun oturmayı, ayakta durmayı ve yürümeyi öğrenmesine yardımcı olur.
 • Mesleki terapi, bireyin günlük yaşamın tüm alanlarında bağımsızlık kazanmasına yardımcı olmaya odaklanır. Bir meslek terapisti, nörolojik bütünleşmeyi, gelişimsel boşlukları kapatmayı, motor performansında iyileştirmeyi ve öğrenme becerilerini geliştirmeyi amaçlayan çeşitli nörolojik tedavi yaklaşımlarını kullanarak CP hastalarıyla çalışılır.
 • Fiziksel terapinin yanı sıra, su terapisi, konuşma terapisi, beslenme rehberliği, psikolojik müdahale ve diğerleri gibi diğer mesleki terapiler de çocuğun bağımsızlık kazanmasına yardımcı olabilir.
 • Yardımlı cihazlar, semptomların tıbbi ve cerrahi yönetimi ve Botoks, şu anda serebral palsinin tedavisinde kullanılan müdahalelerdir.

Kök hücreler ve Serebral Palsi
Doğum sırasında veya doğum sonrasında beyinde yaralanma, beyindeki kök hücreler de dahil olmak üzere beynin belirli bölümlerinin zarar görmesine neden olur.
Kök hücreler, beynin yaralı bölgesine gidilerek ve rejenerasyon yaparak onarım sürecini teşvik eder. Bu nedenle, serebral palsi için kök hücre tedavisi, kayıp hücreleri geri yüklenmesine ve bağlantı hücrelerinin oluşmasına yardımcı olur. Ayrıca, bazı enzimleri ortamdan geri kazandırabilen diğer hücre tiplerini tanıtarak sağ kalımlarını destekleyebilir. 
Kök hücreler ayrıca, yaralanma sırasında salınan zararlı kimyasalların seviyesini azaltmaya yardımcı olarak çevre dokuları daha fazla hasara karşı korur. Bu hücreler ayrıca bağ dokusu büyüme faktörü, fibroblast büyüme faktörü, interlökinler ve hücre çoğalmasından, beyin hücrelerinin korunmasından ve yeni kan damarlarının anjiyogenez / oluşumundan ve kayıp doku fonksiyonunun geri kazanılmasından sorumlu olan bazı kimyasal haberciler salgılarlar.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir