Ortopedi

Siğiller

Siğil neden çıkar?

Ayak bölgesi siğilleri daha çok ayak tabanında görülen siğillerdir. Özellikle ayağın çıplak olarak yere basması esnasında toprakta ya da çeşitli açık alanlarda bulunan viral mikropların cildi enfekte etmesi sonucu oluşur. Ayakta siğil çıkması ilk başta bir batma hissi ve yada alanda dolaşılması ile birlikte ayakta bir kabarıklık ile ortaya çıkar. İlk lezyon söz konusudur. Siğil probleminde hastaların bu viral enfeksiyonla karşılaştıklarında bağışıklık sistemlerinin yeteri kadar iyi olmadığı ya da bağışıklık sisteminin düşük olduğu bir anda reaksiyon oluştuğu bilinmektedir. Siğil genellikle viral enfeksiyon ların bağışıklık sistemlerinin düşük olmasıyla insan vücudundaki cildin üzerinde koruyucu tabakaların bozuk olduğu anlarda yakalanmasıyla ortaya çıkan bir tablodur.

Op. Dr. Selim Muğrabi
Op. Dr. Selim Muğrabi

Siğil nasıl tedavi edilir?

Siğiller hangi bölgede çıkar ise çıksınlar viral enfeksiyonlardır. Viral enfeksiyonların tedavisinde ise ağızdan alınan antibiyotiklerin herhangi bir etkisi yoktur.Siğil tedavisinde 3 ana tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Siğil tedavi yöntemleri arasında kimyasal yada çeşitli yakma veya soğutma yöntemleri kullanılır. Siğil tedavisi ana yöntemi siğilin yerleşmiş olduğu cilt bölümünün yıkılmasıdır. Ayak siğil tedavisinde ilk aşama genellikle salisilik asit içeren çeşitli losyonları siğil oluşmuş olan bölge yaklaşık 10-12 gün boyunca uygumaktır. Bunun ardından hastalarda oluşan reaksiyonları takip edilir. İşler yolunda giderse ikinci küre başlanır. Siğilin tedavisinde ikinci kürde 10- 12 gün uygulanması sonucu tedaviyi netleştirir. Ancak hastalarda salisilik asit uygulaması sonrasında başarıya ulaşılamazsa ise takibinde çeşitli yakma yöntemleri denenmektedir. Bu yakma yöntemleri soğuk yakma tedavisi olarak bilinen kriyoterapi ya da lazer ile yakma yöntemlerini siğil tedavisi için başlıca yöntemler olarak sayabiliriz. Bugün için ana tedavi yöntemi kliniğimizde de uyguladığımız lazer ile yakma yöntemidir. Bu tedavide hasta yaklaşık ikişer üçer dakikadan oluşan seanslardan iki ya da üç defa uygulama yapılarak bölgenin lazer ile yakılması ile siğillerden kurtulabilinir. Siğilli bölgenin yakılması ardından çeşitli pomatlarla bölgenin koruma altında tutulması gerekmektedir.

Siğil çeşitleri nelerdir?

Ayakta gözüken siğiller genellikle tek bir çeşit olarak ortaya çıkmaktadır. Ayakta parmak altları ile tarak kemiklerinin birleştiği bölgede ya da topuk bölgesi en sık olarak yerleş yerleştikleri bölgelerdir. Ayak siğilleri de genellikle tipik olarak kabarık tepe noktasının gözükmesi ve üzerinin de delik delik olması siğilin yapısısal olması açısından en tipik özelliğidir. Siğillerin çeşitlilik gösterdiği alanlar genellikle el ve genital bölge siğilleridir. Ayak bölgesi siğilleri tek tip olup görüntü ve şekilleri hasta ve doktor tarafından bilinmektedir

Siğil daha çok kimlerde çıkar?

Ayaktaki siğiller genellikle vücut direnci düşük olduğu yaşlılarda , 2 ila 7 yaş arasındaki çocuklarda ve daha sık olarak ayak bölgesi ile çıplak olarak toprak ile temas yapan çiftçi veya toprak ile uğraşan kişilerde daha sık gözlemlenir.

Siğil bulaşıcı mıdır?

Siğiller tüm viral enfeksiyonlarda olduğu gibi bulaşıcı özellik göstermektedir. Hem kişinin kendi eliyle siğili bölgeye dokunup dokunduğu eli ile başka bir bölgeye dokunmasıyla o bölgeye transferin gerçekleşmesi mümkündür. Hem de kişinin giydiği çorap veya ayağının temas ettiği temas etti bir doku parçasının başka birisi tarafından teması sonucunda siğil bulaşabilir. Kontak teması yani kişinin ayağının bir başkasının ayağınına değmesi ile de bulaşması son derece mümkündür. Ancak siğil bulaşan kişilerde ciltte klasik olarak bir açıklığın olması ya da bu enfeksiyonu hazırlıklı olmayan bir bağışıklık sistemin eşlik etmesi de önemli bir noktadır. Başka bir deyişle siğil buluşabilmesi için enfeksiyonu almış olan kişinin o bölgede ya cildinde de bir açıklık olması ve bağışıklık sisteminin bir eksikliğin olması gerekmektedir.

Çocuklarda çıkan siğiller nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda ayak siğil tedavisinde öncelikli tedavi yöntemi salisilik asit uygulamalarıdır. Piyasada satılmakta olan çeşitli losyon türevleriyle hastaların ayaklarının altına salisilik asitin yaklaşık 10 12 gün boyunca sabah ve akşam kullanımıyla siğil tedavisine başlanır. Eğer bu kullanım sonucunda siğilin olduğu bölgede dökülme cildin renginin değişmesi gerçekleşiyorsa yaklaşık 7 günün aranın ardından yapılacak ikinci bir kür ile tedavi netlik kazanır. Eğer lokal salisilik asit uygulamalarını herhangi bir fayda görünmüyor ise kişilerde lazer uygulamasıyla ya da kriyoterapi ile bölgenin yakılması işlemi gerçekleştirilir. Kriyoterapi soğuk uygulaması ile yapılan işleme verilen isimdir. Lazer uygulamasında ise tam tersine yüksek doz sıcak uygulaması yapılmaktadır. Çocuklarda genellikle siğil tedavisinde lazer daha ön planda tedavi edici olarak kullanılmaktadır. Çünkü uygulama süresi çok kısa olduğu için çocukların ağrıyı tolere etmesi daha kolay olmaktadır. Çocuklarda siğil tedavisinin çabuk bitmesi nedeniyle lazeri öncelikle hale getirmiştir.

Siğil tedavisinde lazer nasıl kullanılır?

Siğil tedavisinde lazer kullanımı son 5 yılda ortaya çıkmış bir tedavi yöntemidir. Tırnak mantarı, cilt mantarı ve cildin üzerindeki lekeleri gidermek gibi hastalıkların tedavisinde lazer kullanılmaktadır. Yapılan incelemelerde siğilli bölgeye yapılan yakma işlemleri sonucunda son derece iyi sonuçlar elde edilmiş ve lazer ile siğil tedavinin çok faydalı olduğu tespit edilmiştir. Tedavi esnasında yaklaşık 2 ila 3 dakika süren bir seansla siğilli bölgenin üzerine yoğun bir ısı uygulaması yapılmaktadır. Lazerin ısı ışığının yüksekliği sayesinde o bölgedeki cilt yanmakta ve ciltin yandığında o bölgedeki mevcut olan viral enfeksiyonda ortadan kalkmaktadır. Seanslar genellikle küçük lezyonlar için bir defa büyük lezyonlar için ise iki defa şeklinde yapılmaktadır. Seansların arasını yaklaşık 10 ila 15 gün arasındadır. Süreyi belirleyen lezyonun büyüklüğüne göre doktorun ve ayağını kalitesine göre değişmektedir. Seansın ardından hastalar yaklaşık 10 gün boyunca lazer uygulamış bölgeye çeşitli yanık pomatları kullanarak cilt bakımı yapmaktadır. Lazer ile siğil tedavisi yapılan bölgede yaklaşık 3 ile 4 hafta sonra siğilin ortadan kaybolması ve siğilin izlerinin kalmadığı gözlenmektedir. Lazerle siğil tedavisinin başarısı izlemektedirler

Siğil tedavi edildikten sonra yeniden çıkabilir mi?

Siğiller birer viral enfeksiyon olduğu için her zaman tekrardan çıkma ihtimalleri mevcuttur. Siğil tedavisi sonrasında siğillerin çıkışı engellemek için siğil tedavisi geçirmiş kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirecek çeşitleri preparatlar kullanmaları ve hijyenik olarak ayak bölgesinin daha fazla özen göstermeleri önerilmektedir. Bir yıl içerisinde tekrarlamayan siğillerin tekrar çıkma olasılığı sadece yüzde 1 dir. Bu sebeple ilk bir yıl boyunca gerek hijyen gerekse bağışıklık sistemini güçlendirme önem vermeleri gerekmektedir

Ayağımdaki Siğil Nasıl Geçer? Siğil tedavi yöntemleri nelerdir?

İlk tedavi yöntemi salisilik asit içeren ilaçlar ile bölgenin kimyasal olarak temizlenmesidir. Bu tedavi siğil sorunu yaşayan hastaların yarısında tedavi edici olmaktadır. İkinci siğil tedavi yöntemi nitrojen ile yapılan soğutma (cryoterapi) ile bölgenin temizlenmesidir. Bir üçüncü siğil tedavisi yöntemi ise laser tedavisidir. Laser ile sıcak uygulama yaparak bölgenin yakılarak bu siğil bulunan bölge tedavi edilmektedir.

Klinigimizde 3 . yöntem olan Laser tedavisi ile ayakta siğil tedavisi yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemde 15 gün ara ile 2 seans yapılan yakma işlemi sonrasında ayakta siğil tedavi başarı oranı yüzde 95’tir. Uygulama sonrası lokal ağrı olması dışında herhangi bir problem olmaksızın günlük yaşantıya devam edilebilir.

Sağlık haberlerine hızlıca ulaşabilmek hem de destek olmak için Google News'te Sağlık News'e abone olun. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir